Zielone kupki u 5-miesięcznego synka a alergia

Witam, mój 5 m-czny synek od miesiąca ma zielone kupki o konsystencji kisielu, sporadycznie z krwią. Pierwsze wyeliminować mleko krowie z diety (karmie piersią), ale bez rezultatów, obecnie daje mu Delicol przed każdym karmieniem i rezultat jest taki, że kupki nie są już zielone, ale dalej wodniste i kisielowate i robi je przy każdym karmieniu w dzień. Od trzech dni jestem na diecie eliminacyjnej i nie widzę różnicy. Dodam tylko że mały ma sapkę i wzorcową skórę. Czy może to być alergia?

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam. Młode mamy często niepokoi zmiana koloru czy konsystencji kupki niemowlaka. Zmienia się ona wraz z rozwojem dziecka i świadczy najczęściej o prawidłowym przystosowywaniu jelita do pokarmu. Zwykle u dzieci,które są karmione mlekiem modyfikowanym stolec zagęszcza się i jest bardziej zwarty. Natomiast stolce luźniejsze, wodniste o kolorze zbliżonym do musztardowego to normalne stolce dziecka karmionego piersią. Wcześniejsze kupki zielone o półpłynnej konsystencje u tak małego dziecka świadczą o prawidłowym przebiegu nauki jelita do trawienia. Co do alergii pokarmowej najlepiej wykonać testy z krwi w kierunku specyficznych przeciwciał oraz dodatkowo tzw. test prowokacyjny. Można wykonywać go już od 2 miesiąca życia dziecka. Sapka może występować u dziecka z powodu suchości błoń śluzowych nosa w sezonie grzewczym. Warto nawilżać mieszkanie i sprawdzać co jakiś czas wilgotność powietrza. Pozdrawiam