Ryzyko ciąży po pęknięciu prezerwatywy przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Biorę tabletki antykoncepcyjne od kilku miesięcy. Podczas ostatniego opakowania zapomniałam wziąć przedostatniej tabletki, wzięłam ją po około 13 godzinach, jednak normalnie zrobiłam 7-dniową przerwę. Zaczęłam kolejne opakowanie i po 2 wziętych tabletkach współżyłam z chłopakiem, jednak pękła gumka i chłopak skończył we mnie. Byłam około 2-3 dniach po okresie, czyli teoretycznie powinny być dni niepłodne. Czy powinnam obawiać się ciąży?

Witam serdecznie! Od momentu stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma Pani dni płodnych i niepłodnych. Tabletki mają wiele mechanizmów działania, w tym najważniejszy - hamowanie owulacji. Oznacza to, że dni płodne w ogóle nie występują. Warunkiem prawidłowego działania (w tym niedopuszczenia do owulacji) jest regularne przyjmowanie tabletek. W opisanym przypadku doszło do nieznacznego przekroczenia przerwy podanej przez producenta. Teoretycznie rzecz ujmując, ryzyko ciąży istnieje. W praktyce jest ono znikome, nieznacznie tylko podwyższone. Oczywiście dla zminimalizowania ryzyka należałoby przestrzegać zaleceń producenta. Jeżeli tego Pani nie zrobiła, może już Pani jedynie poczekać kilka dni na wykluczenie ewentualnej ciąży. Proszę pamiętać, że domowy test ciążowy należy wykonywać nie wcześniej niż 14 dni po ryzykownym zbliżeniu. Pozdrawiam