Co mam robić z tymi bólami pleców?

Mam 39 lat od ok. 12lat zmagam się z bólem pleców. Od 10 lat zażywam 6xdziennie prpisana przez lekarza dotere 37,5 325mg połączenie paracetamolu i tramadolu wychodzi 180tab miesięcznie przeraża mnie ta ilość Dodatkowo leczę się na nadciśnienie tętnicze, kamienice nerkową, dodatkowo to że ból towarzyszy mi non stop tępy mocny ale stały. Nie ważne od pozycji biorę leki uspokajające typu Dobroson , afobam, krople walerianowe. Niby dyskopatia zwyrodnienie ale nie jestem przekonany do tego nikt nie starał nawet się mnie badać jedynie poprzez wywiad taka diagnoza. Nie wiadomo już do jakiego specjalisty się udać aby móc s tym bólem walczyc. Leki które biorę już tak długo wpływają na moją psychikę (stany depresyjne z bezradności). Ból jest tępy ale silny i stały tabletki tylko go tłumią ale nie na 100procent. Ból potrafi promieniować do brzucha żeber oraz gruczołów krokowych. Jak ktoś w podobnej sytuacji jest lub był byłoby miło aby mógł się podzielić swoimi doświadczeniami i co mogłoby pomóc lepiej się poczuć w końcu a nie myśleć od tabletki do tabletki czy zadziała i jak długo.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, jak najbardziej może dawać silne dolegliwości bólowe, wynikające z ucisku krążków międzykręgowych na korzenie. Niekiedy dolegliwości są bardzo nasilone, mogą też dawać objawy neurologiczne w postaci zaburzeń czucia kończyn, a nawet niedowładów.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Natomiast jeżeli choroba została u Pana stwierdzona jedynie na podstawie wywiadu czy badania fizykalnego, to niestety może to nie być wystarczające. Już badanie RTG może być pomocne w ocenie źródła dolegliwości bólowych kręgosłupa, natomiast najlepszym i zarazem najbardziej dokładnym narzędziem w diagnostyce schorzeń kręgosłupa jest MRI, czyli badanie rezonansem magnetycznym.

Z uwagi na fakt, iż zażywa Pan duże dawki leków przeciwbólowych, które nie pozostają obojętne dla organizmu, a dodatkowo nie są metodą leczenia dyskopatii (mogą jedynie wspomagać terapię, chyba że wszystkie inne metody zawiodły), to sugeruję wizytę u neurologa bądź ortopedy. Specjalista powinien skierować Pana na badanie MRI (RTG czy TK) i na tej podstawie postawić diagnozę, a także dobrać leczenie.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

W schorzeniach kręgosłupa bardzo ważną funkcję pełni fizjoterapia, a gdy to oraz farmakoterapia nie zdają egzaminu, niekiedy konieczne bywają zabiegi operacyjne.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.