Co może znaczyć ta utrata wagi?

Witam. Mam prawie 32 lata, 180 cm wzrostu. Aktywny fizycznie. Od roku sukcesywnie tracę masę mięśniową z niewiadomych przyczyn. Rok temu ważyłem 88kg przy 9% zawartości tkanki tłuszczowej. Cały czas sukcesywnie tracę mięśnie oraz siłę/wytrzymałość mięśniową mimo, że bilans kaloryczny jest bardzo mocno dodatni. Aktualnie waga leci cały czas w dół średnio zabierając mi około 100-200 g dziennie. Lekarze rozkładają ręce. Wszystkie wyniki są w normie. Hormony, morfologia, rtg płuc, mri jamy brzusznej, kolono i gastroskopia, mri głowy, eng, profile reumatyczne,.echo serca. Z dolegliwości często odczuwam suchość w stawach i czasami bóle stawowe, które teraz niemalże nie bolą przy przyjmowaniu duloksetyny 60mg dziennie. Od niedawna mam dziwne drżenie mięśni. Lekarze twierdzą że to już na tle nerwicowym, bo szukam sobie choroby na siłę. Nikt nie chce mi pomóc, mimo że widzą jak chudnę. Z końcem miesiąca będę miał badanie emg mięśni. Czy przychodzi Państwu jakiś pomysł do głowy co można jeszcze zbadać? Dodam , że od momentu jak zaczęło się chudnięcie tak moje serce bije inaczej niż kiedyś (trochę jak pobudzone beta mimetykami). Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że z fizjologicznego punktu widzenia nie jest możliwa utrata masy ciała na diecie z nadwyżką energetyczną. Nie ma takich ludzi, którzy nie tracą masy ciała na ujemnym bilansie kalorycznym, tak jak i nie ma ludzi, którzy nie tyją na dodatnim bilansie kalorycznym. Są natomiast osoby, które z określonych powodów mają trudność z wygenerowaniem dodatniego bilansu energetycznego. Gdyby faktycznie Pańska dieta charakteryzowała się dodatnim bilansem kalorycznym obserwowałby Pan zapewne wzrost masy ciała, a nie jej spadek. Przyczyn niepokojącego Pana ubytku masy ciała (w tym masy mięśniowej) w pierwszej kolejności poszukałbym w aspekcie żywieniowym, a dopiero później zastanawiałbym się nad innymi czynnikami, które mogą być odpowiedzialne za zaistniałą sytuację. W tym celu zachęcam Pana do skrupulatnego liczenia kalorii ze wszystkich spożywanych posiłków, jakichkolwiek przekąsek i płynów w najbliższych 14 dniach.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl