Co oznacza podwyższony ALAT i WBC w ciąży?

Witam! Jestem w 19 tygodniu ciąży. Dziś odebrałam wyniki morfologii, które bardzo mnie zaniepokoiły. Poprzednią morfologię miałam wzorcową. Dodam jeszcze, że mam 4 naczyniaki wątroby i małą nadżerkę w żołądku. Jednak przed ciążą Alat i Aspat był w normie. Oto moje bieżące wyniki: Hematokryt 36,7 % (norma 37-47), RDW-SD 35,1 (37-46 norma) oraz WBC 12,5 (norma 4-10), pozostałe wyniki morfologii w granicach norm. Jeśli chodzi o analizę moczu to wszystkie parametry w granicach norm. Osad moczu: nabłonki wielokątne i leukocyty pojedyncze w polu widzenia. Wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie. Nie wiem czy mam pędzić do lekarza od razu czy poczekać na wizytę? Dodam jeszcze, że nie mam żadnego swędzenia skóry. Mam lekkie bóle gardła przez ostatnie 2 tygodnie, ale sądzę że to przez okropną zgagę, która męczy mnie czasami do 4 nad ranem. Temperatura ciała jest w granicach normy. Czasami występuję max. do 37,3 stopni. Z góry dziękuję za odpowiedź!
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pani wyniki badań nie są niepokojące, tym bardziej, że z tego co Pani pisze, nie odczuwa właściwie żadnych dolegliwości. Normy morfologii dla kobiet w ciąży są nieco inne, czego zwykle nie uwzględniają laboratoria.
U kobiet w ciąży prawidłowy poziom leukocytów nie przekracza 15 000/mm3.
Z kolei jednorazowy wzrost jednej transaminazy też nie budzi większych podejrzeń, jeśli obraz kliniczny pacjentki nie odbiega od normy.

W obecnej sytuacji nie widzę podstaw do przyspieszonej konsultacji lekarskiej. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek dolegliwości wskazana będzie wizyta u ginekologa lub lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam