Co oznacza taki nawracający ból podbrzusza?

Witam, Od jakiegoś czasu mam nawracający ból podbrzusza, czasem lewej a czasem prawej strony. Ból często pojawia się po zjedzeniu posiłku i np gdy usiądę w jakiejś specyficznej pozycji. Również ból utrzymuje się przez jakiś czas zaraz po wypróżnieniu. Jest on najczęściej ściskający, skurczowy. Nie mam zaparć, aczkolwiek czasem jest wrażenie niepełnego wypróżnienia. Wielokrotnie zaobserwowałem rownież krew w kale. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. W przypadku nawracającego bólu podbrzusza powinien się Pan skonsultować z gastroenterologiem, ponieważ na podstawie przesłanego opisu trudno ustalić przyczynę problemu. Niezbędny jest dokładny wywiad i być może wykonanie dodatkowych badań.

Wspomina Pan, że ból pojawia się zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Taki objaw jest charakterystyczny dla kolki jelitowej. Przyczyną takiego bólu może być nieprawidłowa dieta, jedzenie w pośpiechu, ale również refluks żołądkowo-jelitowy, czy choroba wrzodowa. Na naszej stronie można przeczytać więcej na temat sposobów leczenia kolki jelitowej https://portal.abczdrowie.pl/kolka-jelitowa. Być może okażą się one pomocne w łagodzeniu dolegliwości, mimo to sugerujemy wizytę u specjalisty.

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-dlugotrwaly-bol-w-podbrzuszu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-apetytu-nadmierne-wzdecia-i-czeste-bole-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.