Co oznaczają biegunki naprzemiennie z zaparciami?

Witam jestem 25-letnią kobietą. Od dłuższego czasu miewam biegunki na przemian z zaparciami, co niestety kończy się długimi wizytami w toalecie. Pojawiły się jakiś czas temu dwa zgrubienia na zewnątrz odbytu. Przy każdym wypróżnieniu intensywnie krwawię. Ból jest odczuwalny przy wypróżnieniu, później już nie, ewentualnie występuję pieczenie. Wizytę mam dopiero za miesiąc...czy stosowanie Procto-glyvenolu i Neo-Aesculanu może mi zaszkodzić czy może pomyśleć o innych preparatach? Wspomnę, że te "gulki" nie chowają się po wypróżneniu ...

Lek. Paweł Szadkowski

Opisane zmiany są najprawdopodobniej żylakami odbytu. Intensywne krwawienie (zwłaszcza częste) może prowadzić do anemizacji i pogorszenia pani ogólnego stanu zdrowia. Sugeruję w miarę możliwości udać się na wcześniejszą wizytę do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania (również per rectum) i oceny pani stanu ogólnego. Warto również wykonać kilka podstawowych badań np. morfologię krwi z rozmazem, INR, APTT oraz rozważyć badanie kolonoskopowe, które pozwoli wykluczyć inne potencjalnie groźne dla zdrowia choroby m.in. choroby zapalne jelit. Bardzo ważne jest również zapobieganie zaparciom, które nasilają dolegliwości ze strony żylaków odbytu (dieta bogata w błonnik, odpowiednio duża ilość płynów, unikanie leków i produktów zapierających).