Co oznaczają srebrne niteczki w polu widzenia podczas wysiłku fizycznego?

Mam 24 lata, jestem mężczyzną. Często ćwiczę na siłowni oraz gram w piłkę nożną. Ogólnie mam dużo ruchu. Do tego dochodzi praca przy komputerze związana ze studiami technicznymi. Zauważyłem, że co jakiś czas (rzadko, ale jednak) podczas wysiłku fizycznego - jak granie w piłkę czy siłownia, zauważam kilka srebrnych nitek, szybko uciekających i znikających równie szybko. Jestem krótkowidzem, moja wada wynosi obecnie około -5 dioptrii, mam duże wypukłe oczy. Mój tata i jego siostra mają poważniejsze wady krótkowzroczności (nie określę dokładnie ile, ale są większe niż moja). Do tego od dawna mam męty w obu gałkach ocznych. Czy są to poważne ostrzeżenia mojego wzroku do zaprzestania sportu? Co mogą oznaczać te objawy (szczególnie srebrne nitki). Nie mam problemów z cukrem ani nadciśnieniem oraz mam dobrą wagę ciała do mojego wzrostu.

Witam!
Najbardziej prawdopodobną przyczyną pojawiania się tego typu doznań wzrokowych są krótkotrwałe zaburzenia w krążeniu krwi dostarczanej do oka (siatkówki). Częściowo fakt ten może wynikać z wykonywania dużego wysiłku, gdy w organizmie dochodzi do wzrostu tętna i ciśnienia ogólnego krwi, a częściowo może się wiązać z Pańską wadą wzroku (nieco słabszą niż u osób normowzrocznych siatkówką). Nie jest to przeciwwskazanie do uprawiania sportu.
Bardzo ważne jest natomiast, by regularnie (przynajmniej raz do roku) zgłaszał się Pan na badanie kontrolne do okulisty, w celu dokładnej oceny właśnie siatkówki w Pana oczach. Związane to jest z faktem częstszego u krótkowidzów występowania jej zmian zwyrodnieniowych na tzw. obwodzie. Dlatego zmiany te można dostrzec tylko przy dokładnym oglądaniu dna oka, po maksymalnym rozszerzeniu źrenicy. Występowanie tych zmian związane jest z wyższym ryzykiem odwarstwienia siatkówki (zwłaszcza przy intensywnym uprawianiu sportu).
Ewentualne zmiany zwyrodnieniowe powinny być zabezpieczone przez wykonanie fotokoagulacji laserowej siatkówki.
Polecam też profilaktyczne stosowanie preparatów doustnych wzmacniających siatkówkę a zawierających luteinę (dostępne bez recepty).
Pozdrawiam