Co oznaczają te napięcia mięśni?

Witam. Mam 25 lat i borykam się z problemem sam do końca nie wiem jakiej natury. Otóż kilka lat palę papierosy i w końcu postanowiłem rzucić ten nałóg, poszło sprawnie, ale po kilku dniach od niepalenia zacząłem doznawać " zrywów mięśniowych " najbardziej przed zaśnięciem, nawet gdy byłem totalnie rozluźniony. Zasypianie trwało ponad godzinę bo zrywy mnie wybudzały. Przebadałem się neurologicznie ze tak powiem podstawowo. Lekarz powiedział że jest wszystko w porządku aczkolwiek mogę zrobić jeszcze rezonans. I tu się zaczynają schody, wróciłem do papierosów a tiki ustały na tyle że zasypiam normalnie ale już w ciągu dnia gdy siedze w bezruchu lub jade samochodem, doznaje owych mimowolnych ruchów, a to nogi a to ręki. Zapisałem się na terapię do psychologa bo stwierdziłem że to problem natury psychicznej, dodam ze od dawna jestem czlowiekiem stresowym i lękliwym ze tak to ujme. Dostałem trittico cr 75 mg dziennie biorę już docelową dawkę 2 tyg i nie widzę poprawy. Boję się że problem pomalu robi się nieodwracalny ponieważ było kilka prób rzucenia ale po powrocie do papierosów te ruchy ustępywały a teraz towarzyszą mi od prawie pół roku co bardzo rzutuje na moje samopoczucie i funkcjonowanie. Nie wiem gdzie szukać pomocy i do kogo się z tym zgłosić. Dziękuję z góry za każdą pomóc i informację.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Gratuluję dobrej decyzji dotyczącej rzucenia palenia i podziwiam wysiłek, na jaki Pan się zdecydował.

Rzucenie palenia jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla psychiki, ale również dla organizmu, przyzwyczajonego do nikotyny przez lata jej przyswajania. Skutki rzucenia palenia są różnorodne i obejmują zarówno pozytywne efekty dla zdrowia, jak i objawy odstawienne, które czasami trudno przetrwać. Jednak pozytywne zmiany, takie jak obniżenie ciśnienia krwi czy poprawa smaku i węchu, można wykorzystać jako motywację do utrzymania decyzji o niepaleniu​.

Rozumiem, że proces rzucania palenia przyniósł w Pana wypadku nieoczekiwane wyzwania związane z mimowolnymi ruchami mięśniowymi, szczególnie w stanie spoczynku i przed snem. Jest to dość powszechne, że w trakcie odstawiania nikotyny nasz organizm reaguje na różne sposoby, próbując dostosować się do nowego stanu bez substancji, do której przywykł. Objawy, które Pan opisuje, jak najbardziej mogą być efektem reakcji organizmu na brak nikotyny, która działa stymulująco na układ nerwowy.

W pierwszych tygodniach po rzuceniu palenia, wiele osób doświadcza różnych objawów fizycznych i psychicznych, ponieważ organizm zaczyna się oczyszczać i dostosowywać do życia bez nikotyny. Często występują zmiany nastroju, problemy ze snem, a także fizyczne reakcje takie jak właśnie mimowolne ruchy mięśniowe czy też "zrywy". Z kolei zaburzenia snu i zwiększony poziom stresu mogą nasilać objawy takie jak te, które Pan opisuje​. To normalne i zazwyczaj ustępuje z czasem.

Konsultacja z psychologiem to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli od dawna boryka się Pan ze stresem i lękiem. Terapia może pomóc nie tylko w radzeniu sobie z objawami fizycznymi, ale także w zrozumieniu i leczeniu podstawowych problemów psychicznych, które mogą nasilać trudności związane z rzucaniem palenia.

Jeśli chodzi o lek Trittico CR, który Pan przyjmuje, to warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej, a w przypadku leków z grupy SSRI (inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) często potrzeba nieco więcej czasu, aby zauważyć poprawę. Jeśli po kilku tygodniach nie zauważy Pan żadnej zmiany, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, który może dostosować dawkę lub zaproponować inną formę leczenia.

Ponadto, warto również rozważyć inne formy wsparcia, takie jak grupy wsparcia dla osób rzucających palenie, które mogą oferować dodatkową motywację i porady na podstawie doświadczeń innych osób.

Zachęcam do przeczytania artykułów:

* https://portal.abczdrowie.pl/swiatowy-dzien-rzucania-palenia

* https://portal.abczdrowie.pl/stopniowe-rzucanie-palenia-skutecznym-sposobem-na-wyjscie-z-nalogu

* https://portal.abczdrowie.pl/jak-rzucic-palenie-papierosow

* https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-palenia-papierosow

* https://portal.abczdrowie.pl/rzucenie-palenia-moze-byc-proste

Proszę pamiętać, że rzucanie palenia to proces i ważne jest, aby nie być zbyt surowym wobec siebie w przypadku trudności. Każdy dzień bez papierosa to sukces i krok w kierunku lepszego zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.