Co powoduje cuchnące gazy?

Witam, od około 2 tygodni pojawiają się u mnie okropnie cuchnące gazy - wyłącznie wieczorami. W ciągu dnia po posiłkach nic się nie dzieje. Późnym wieczorem czuję dyskomfort w brzuchu (nie są to jakieś ogromne wzdęcia, czasem lekkie przelewie się ale raczej sporadycznie) a następnie bardzo szybko pojawiają się gazy, które wydalam co kilka minut aż do momentu jak zasnę, czasem jeszcze w nocy. W mojej rodzinie jedna osoba miała podobny problem(z tym że towarzyszyły temu bardzo duże wzdęcia) i okazało się, że to jakiś przerost bakterii. Czy może to być powodem też w moim przypadku? Są jakieś testy, które mogą to potwierdzić lub bezpieczne leki. Zaznaczę, że zwracam uwagę na to co jem (posiłki domowe, zbilansowana dieta, czytam składy produktów), ćwiczę ok 2 razy w tygodniu bardziej intensywnie a na co dzień spacery. W przeszłości też zdarzały mi się takie problemy ale przechodziło po jakimś czasie (wprowadzałam lekkostrawną dietę, znacznie więcej ćwiczeń i probiotyki). Potem przeł długi czas spokój ale niestety nawraca. Raz zauważyłam nasilenie się objawów po wypiciu 3 kieliszków czerwonego wina. Kilka razy tym objawom towarzyszyły zaparcia.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Pani dolegliwości mogą wynikać również z różnych chorób (np. choroby trzewnej czy zespołu jelita wrażliwego), dlatego warto wdrożyć szczegółową diagnostykę, np. u gastrologa.