Co znaczą te problemy z wypróżnianiem w ciąży?

Witam, jestem w ciazy(Obecnie 24tc) i zastanawia mnie kwestia zaparc. Generalnie do niedawna pozwalalam sobie zaszalec i nie ograniczalam zbytnio jedzenia - slodycze, obfite obiady, soki owoce, slodkie platki za sniadanje, chipsy itd. Nie mialam wowczas problemow z wyprozenieniem. Ale z racji tego ze waga zaczela dosc mocno isc w gore, postanowilam zrezygnowac calkowicie z cukru, slodyczy i innych zlych nawykow.. jem chleb pelnoziarnisty, raz po raz platki owsiane, pije codziennie kefir albo maslanke, na obiad ryba, warzywa, salatki itd.. w rezultacie mam po prostu problem z wyproznianiem. Zaczyna sie tak, ze nje wyprozniam sie juz codziennie tylko co dwa dni i zawsze schemat taki sam: bol brzucha i skurcze, potem stolec twardy, a potem typowa biegunka/rozwolnienie z bolami poprzedzajacymi. Zastanawiam sie dlaczego tak sie dzieje? Dodam, ze nie ograniczam tluszczow podczas „zdrowej diety”. Z kolei przed ciaza, bylo zupelnie na odwrot. Podczas „zdrowej” diety, czulam sie super i nie wiedzialam wogole co to zaparcia. O co moze chodzic ?

Dzień dobry,

W okresie ciąży powinna się Pani odżywiać zgodnie z aktualnie obowiązującą Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie spożycie energii, płynów (w szczególności naturalnej wody), błonnika pokarmowego zawartego w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, nasionach, pestkach, suchych nasionach roślin strączkowych oraz na regularnie wykonywaną aktywność fizyczną. Wszystkie wymienione czynniki stanowią zasadnicze wspomaganie leczenia zaparcia stolca. Można również wypijać rano na czczo szklankę letniej, przegotowanej wody z łyżką miodu i świeżo wyciśniętym sokiem z połowy cytryny lub szklankę soku z suszonych śliwek, bądź włączyć do diety suszone śliwki. Warto również podkreślić, że spożycie każdego dnia 20 g (dwa razy dziennie po 1 łyżce) świeżo zmielonego siemienia lnianego wiąże się ze zmniejszeniem zaparć i znaczną poprawą konsystencji stolca.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl