Czy bezpieczne jest wykonanie gastroskopii pod narkozą u 9-letniego dziecka?

Czy bezpieczne jest wykonanie gastroskopii pod narkozą u 9-letniego dziecka w 3 m-ce po mononukleozie? Czy uprzednio zbadać należy serce, wątrobę, nerki, aby wykluczyć np. zapalenie wsierdzia? Nudności dziecku już przeszły, ale bladość i sińce pod oczami pozostały. Pojawiały się afty i zaczerwienienia na dziąsłach. U dziecka podejrzewa się alergiczny nieżyt nosa, dostaje nasometin. Gronkowiec w nosie, paciorkowiec pyogenes w gardle, zapalenie zatok - leczone ospenem, candida albicans w kale.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeżeli istnieją wskazania do wykonania gastroskopii, to badanie może zostać wykonane. Nie ma potrzeby wykluczać zapalenia wsierdzia u dziecka, zwłaszcza jeżeli nie stwierdzono u niego wrodzonej wady serca i nie przebyło operacji na otwartym sercu w przeszłości. Gastroskopia jest kolejnym badaniem diagnostycznym i podstawowe badania krwi oceniające funkcję organizmu powinny zostać wykonane wcześniej.