Czy chodzenie przez długi czas jest bezpieczne dla zdrowia?

Czy chodzenie 5-6h dziennie, tym samym pokonywanie 20-30km dystansu jest bezpieczne dla zdrowia? Czy przy odpowiedniej diecie gwarantuje to schudnięcie? Wazę 65kg, 159cm wzrostu. Chodzę takie dystanse już od 2,5 tygodnia. Waga niewiele się zmienia. Jedyne co odczuwam to bóle stóp. Po jakim czasie będą widoczne jakies efekty?

Dzień dobry,

aby uzyskać redukcję masy ciała potrzebne jest stosowanie odpowiedniej diety. Samo chodzenie długich dystansów nie zapewni Pani odchudzenia. Jeżeli zastanawia się Pani nad rozpoczęciem diety - to polecam konsultację z doświadczonym dietetykiem.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Dzień dobry! Chodzenie na długie dystanse nie powinno niekorzystnie wpłynąć na zdrowie. Natomiast należy zaopatrzyć się w odpowiednie do tego celu obuwie, podeszwa powinna być dostosowana do nawierzchni. Dobrze dobrane obuwie będzie chroniło stopy i układ ruchu, a dolegliwości powinny ustąpić. Nie pisze Pan,i jak wygląda Pani żywienie obecnie. Należy przeanalizować jadłospis i sprawdzić czy dostarcza Pani właściwą ilość energii i składników odżywczych. Jeśli niepokoi Panią brak efektów na wadze, proszę co tydzień robić pomiary talii, bioder, obwodu uda oraz obwodu pod biustem. To, że waga nie spada, nie musi świadczyć o braku efektów. Może Pani chudnąć z tłuszczu, a budować tkankę mięśniową, dlatego waga będzie przez jakiś czas stała. Aby sprawdzić rzeczywiste efekty Pani treningów, proponuję wykonać analizę składu ciała w gabinecie dietetycznym, jednocześnie dietetyk przeanalizuje Pani dietę i sprawdzi czy jest ona właściwa, aby następowała redukcja masy ciała. Pozdrawiam, Paulina z DietaMax Poradnia Dietetyczna, Białystok

Dzień dobry,
jeśli taka forma aktywności pojawiła się nagle i bez odpowiedniego przygotowania czy jakichkolwiek wcześniejszych aktywności, może być odpowiedzialna za przeciążenia stawów i dolegliwości bólowych. Myślę, że warto to skonsultować z fizjoterapeutą. Być może efektywniejszy w redukcji masy ciała byłby nordic walking, ale na pewno warto przyjrzeć się Pani diecie i ją zweryfikować. Pozdrawiam