Dbaj o dietę w trakcie grypy

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Domyślam się, że objawy, które Pani opisuje są uciążliwe i mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego dobrze byłoby jak najszybciej dowiedzieć się, co jest ich przyczyną.

Normy TSH (poziom hormonów tyreotropowych) dla wielu lekarzy są wartościami orientacyjnymi, interpretacja wyniku zależy również od płci, wieku pacjenta i szeregu innych czynników. Należy wziąć pod uwagę ogólny obraz kliniczny (doświadczane objawy), wyniki innych badań, pozostałe schorzenia, zażywane aktualnie leki. Przyjmuje się, że dla kobiety w wieku rozrodczym optymalne jest TSH na poziomie 2-2,5. I w takim zakresie mieszczą się Pani wyniki.

Jednak, biorąc pod uwagę, iż doświadcza Pani objawów, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, dobrze byłoby pogłębić diagnostykę. Symptomy te to nadmierne wypadanie włosów, niska tolerancja zimna, senność, zmęczenie. Inne objawy ww. schorzenia to zaparcia, przybieranie na wadze, zaburzenia cyklu miesiączkowego, podkrążone oczy, sucha skóra, problemy z koncentracją uwagi, pogorszona pamięć. Proszę się zastanowić, czy nie towarzyszy Pani również któryś z nich.

Aby dokończyć diagnostykę w kierunku nieprawidłowości w działaniu gruczołu tarczowego, należałoby oznaczyć również poziomy hormonów tarczycowych, jak FT3 (wolna trijodotyroniny) i FT4 (wolna tyroksyna), a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TG i anty-TPO. Ostatnie pozwalają stwierdzić, czy w organizmie nie rozwija się stan zapalny tarczycy, zwany chorobą Hashimoto. Zdarza się, że przeciwciała są podwyższone dużo wcześniej, zanim tkanki tarczycy zostaną na tyle zniszczone, by widać to było w wynikach TSH, czy FT3 i FT4.

Zachęcam Panią zatem do wizyty u endokrynologa w celu wykonania dalszych badań i ostatecznego wykluczenia lub potwierdzenia problemów zdrowotnych z tarczycą. Oprócz tego, jeśli chodzi o bolesne i obfite miesiączki, należałoby udać się od lekarza ginekologa i również wykonać badania. Bardzo możliwe, ze jest to również związane z wahaniami hormonalnymi w organizmie. Jednak podobne objawy mogą występować np. przy nadżerkach czy polipach – należałoby to sprawdzić.

Osłabienie i zmęczenie może mieć źródło również w anemii – niskim poziomie żelaza/ferrytyny. Jest to prawdopodobne, jeśli Pani krwawienia są obfite. Wówczas organizm nie jest w stanie odbudować zasobów żelaza traconego razem z krwią. Aby to sprawdzić, należałoby wykonać badanie laboratoryjne poziomu żelaza i ferrytyny. W przypadku niskiego wyniku może być potrzebna farmakoterapia preparatami żelaza. Może się Pani również wspomóc naturalnymi metodami, jak kiszony sok z buraków lub sok z pokrzywy. Więcej na temat utraty pierwiastków podczas mensturacji znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-skladniki-mineralne-tracimy-w-trakcie-miesiaczki.

A tutaj nieco o niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Pozdrawiam ciepło i życzę powrotu do dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty