Czy moje dolegliwości to choroba jelit czy raczej wynik ciągłego stresu?

Czy to może być choroba jelit? Od maja żyję w ogromnym stresie. Odstawiłem wtedy tabletki na nerwicę lękową, jednocześnie doszły ogromne problemy rodzinne (żona w czerwcu straciła dziecko). Od tego czasu codziennie się czymś stresowałem, miałem lęki, mniej jadłem. Miałem luźne stolce ze śluzem. Schudłem w ciagu 7 miesięcy 22 kg (moja wyjściowa waga sprzed nerwicy ok 78-80 kg, w momencie odstawienia tabletek 96kg, teraz 74). W końcu stres i lęki wypełniły mi całe dni i noce. Budziłem się w nocy kilka razy spocony, nie spałem dobrze, po 3-4 godziny. We wrześniu zacząłem czuć ból w odbycie, taki przeciągły. Jeden proktolog stwierdził, że nie wie co to jest, drugi podczas badania palcem stwierdził, że jest to szczelina odbytu, 4 cm w głąb odbytu. Stolce po jakimś czasie zmieniły sie na twardsze (skutek powrotu do tabletek antydepresyjnych?) ale zauważam niestrawione warzywa, np gotowaną marchewkę, czy szpinak. Lekarz rodzinny zlecił badania krwi, łącznie z ANCA i ASCA, do tego badanie kalu pod katem ukrytej krwi i kalprotektyny. Badania wyszłe wszystkie dobre. USG jamy brzusznej nic nie wykazało. Czy mimo tego może to być choroba zapalna jelit, czy raczej moje dolegliwości są wynikiem ciągłego stresu?

Dzień dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu za zaufanie :)

Nie napisał Pan, jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień - mam na uwadze regularną aktywność fizyczną, suplementację, odżywianie oraz dzielenie się swoim uczuciami m. in. niepokoju, obaw, czy lęku - co dla kondycji psychicznej ma fundamentalne znaczenie.

Zaprezentowane przez Pana symptomy, wskazują na odpowiedź Pana organizmu
na chroniczny stres (zespół jelita drażliwego).
Jest to schorzenie, którego przyczyną jest przewlekający się stres.

Zalecałabym Panu by skontaktował się Pan osobiście z e specjalistą
(psycholog/psychoterapeuta) który pomoże Panu nabyć umiejętności radzenia sobie
z mocno emocjonalnymi wyzwaniami.

Zachęcałabym Pana również do praktykowania technik relaksacyjnych/medytacyjnych/kontemplacyjnych, tai chi, jogi oraz systematycznej aktywności fizycznej, o której wcześniej Panu zasygnalizowałam.

Gdyby miał Pan życzenie konsultacji online - via Skype, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Z życzeniami dla Pana tylko pozytywnych doświadczeń,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605