Czy moje wyniki badań wskazują na czerwienicę prawdziwą?

Dzień dobry, Mam 37 lat (mężczyzna). W ostatnim (wrzesień 2022) badaniu morfologii krwi wyszedł mi podwyższony poziom hemoglobiny (HGB) 17,0 g/dL oraz erytrocytów (RBC) 5,74 10^6/ul. Gdzie hematokryt (HCT) 48,5% (czyli w normie raczej). Liczba płytek krwi to: 252 (norma 139-387) W badaniu około półtora roku wcześniej (grudzień 2020) było to odpowiednio HGB = 15,4 g/dL oraz RBC = 4,92 10^12/L, a także HCT = 45,2% (czyli wszystko w jak najlepszej normie). Liczba płytek krwi to: 182 (norma 150-450). W badaniu 3-4 miesiące poźniej również w normie choć trochę wyższe... Porównując te 2 badania można by wnioskować że się pogorszyło ale badanie z przed prawie 7 lat (październik 2015) pokazało również powiększone wyniki: HGB = 17,6 g/dL oraz RBC = 5,91 T/l oraz HCT = 48% (też hematokryt w normie) a liczba płytek krwi to: 194 (norma 125-400) Pozostałe parametry morfologii w każdym badaniu w normie... Czy powinienem przeprowadzić diagnostykę w kierunku czerwienicy prawdziwej (badanie mutacji V617F w genie JAK2 oraz poziom Erytropoetyny) czy jednak jest duża szansa, że te wahania parametrów czerowych krwinek mogą być spowodowane czym innym? Czy w przypadku czerwienicy prawdziwej parametry te są zawsze podwyższone czy mogą być niższe czasem? Warto dodać, że ostatnie badanie było zrobione około 15-20 minut po przebudzeniu (robiłem trochę w pośpiechu) gdzie na 10 minut przed badaniem wypiłem niewielką szklankę wody... Czy brak odpowiedniego nawodnienia o ile można za tak przyjąć(oraz problemy związane z krzywą przegrodą - więc możliwe, że również problemy z dotlenieniem w nocy) mógłby spowodować tego typu podwyższone wyniki? To co zauważyłem to to, że morfologia z przed półtora roku gdzie wszystko było w normie była wykonywana o późniejszej godzinie bo 10:40 i pozostałe parametry również są odpowiednio niższe (ale w normie). Planuję w najbliższych dniach powtórzyć badanie ale w odpowiednich warunkach czyli nie od razu po przebudzeniu ale może wstać około 2h wcześniej odpowiednio się nawadniając przed badaniem. Z góry dziękuję za poradę, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo również, że wykonywane są regularne badania krwi.

Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są na stałe leki, które mogłyby wpłynąć na wynik badania. Istotne są również obecne dolegliwości, takie jak: zmęczenie, senność, osłabienie, obniżenie odporności, czy zmiany skórne.

Z przedstawionych wyników badań, można by stwierdzić, że podwyższeniu uległy erytrocyty, hemoglobina i hematokryt.

Najczęściej na takie wyniki ma wpływ stan odwodnienia organizmu, Zbyt małe przyjmowanie płynów (również przed badaniem) może skutkować wzrostem zawartości wymienionych elementów krwi.

Bardzo często u osób palących papierosy można zaobserwować wzrost czerwonych krwinek, jak i hematokrytu. Równocześnie nadmierna podaż witaminy B12 i kwasu foliowego może skutkować podobnymi wynikami morfologii.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem hematologiem, który po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki w celu wykluczenia poważniejszych chorób.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-charakterystyka-objawy-rodzaje

https://portal.abczdrowie.pl/czerwienica-prawdziwa-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/hemoglobina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.