Czy powinnam poczekać aż wszystko się unormuje?

Witam, cierpię na bardzo bolesne miesiączkowanie. Ostatnio leki przeciwbólowe typu Ketonal czy Nimesil nie pomogły, zdarzają mi się epizody wymiotów w trakcie. Jestem teraz pierwszy miesiąc na antykoncepcji hormonalnej, lecz parę dni przed tabletkami placebo dostałam okres, który również wywołuje ból i zaczynam ponownie brać leki przeciwbólowe. Miałam wykonane USG, wykonuję regularnie cytologię i badania te nic nie wykazały. Czy mam spokojnie czekać aż wszystko się unormuje na tabletkach czy wskazane są dalsze badania? Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli w tym momencie ból nie jest bardzo silny, to może Pani poczekać. Zdarza się, że potrzeba czasu, aby organizm przyzwyczaił się do przyjmowania hormonów, dlatego wielu lekarzy traktuje pierwsze trzy miesiące (pierwsze trzy cykle) stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jako tzw. okres adaptacyjny.

W tym czasie mogą pojawiać się nasilone działania niepożądane, które czasem wystarczy przeczekać. Tak też może być w Pani przypadku.

Jeśli jednak dolegliwości bólowe nie ustaną, pomimo upływu czasu, to warto udać się do ginekologa oraz poszerzyć diagnostykę. Przyczyn bolesnych miesiączek jest bowiem wiele.

Temat ten został szerzej opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.