Badania krwi - bilirubina

Sprawdź czym jest bilirubina! Czy masz ją w normie? Jakie są przyczyny jej wysokiego stężenia w organizmie? Dowiedz się szczegółów, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do żółtaczki.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Z przedstawionych przez Panią wartości parametrów trudno jednoznacznie ocenić, czy wystąpiła anemia. Nie wskazano wyniku całej morfologii krwi, w tym hemoglobiny i krwinek czerwonych.

Zaobserwować można ponadto podwyższoną wartość płytek krwi, co może świadczyć o nadpłytkowości. Przyczyną takiego stanu może być niedokrwistość, czyli niedobór żelaza lub ferrytyny w surowicy krwi. Dodatkowo wzrost płytek krwi zauważalny jest również przy chorobach infekcyjnych, a także znacznej utracie krwi, na przykład podczas obfitych miesiączek.

Pozostałe podwyższone wskaźniki mogłyby również świadczyć o pewnej niedokrwistości, jednakże, aby dokładnie móc ocenić stan zdrowia należałoby rozszerzyć diagnostykę o określenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, retikulocytów, żelaza, a także ferrytyny w surowicy krwi.

Nie wspomniała Pani też, czy zostały stwierdzone już jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wiele leków bowiem może wpływać na poszczególne wyniki badań.

Zalecamy również konsultację stacjonarną z lekarzem internistą, który po analizie wszystkich dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty