Jak długo można przyjmować takie leki?

Czy leki zawierające cetyryzynę ( Amertil) można brać latami? Biorę te leki codziennie już od ponad 20 lat, są one przepisywane przez lekarza, jednak nie jestem pewna, czy nie wyrządzam sobie nimi szkody na inne organy. Jestem uczulona między innymi na kurz.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

cetyryzyna jest lekiem przeciwhistaminowym, który jest stosowany do łagodzenia objawów alergii, takich jak katar sienny, pokrzywka i inne reakcje alergiczne. Jest to stosunkowo bezpieczny lek, który może być stosowany długoterminowo, jeśli jest przepisywany przez lekarza i stosowany zgodnie z zaleceniami.

Jak każdy lek, cetyryzyna może wywołać skutki uboczne. Obejmują one najczęściej senność, zmęczenie, bóle głowy, czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe stosowanie cetyryzyny może również wpłynąć na czynność wątroby i nerki.

Jeśli bierze Pani ten preparat codziennie przez ponad 20 lat, ważne jest, aby regularnie kontrolować się u lekarza. Może on zdecydować, że konieczna będzie zmiana dawki lub samego leku.

Więcej informacji o cetyryzynie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/cetyryzyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.