Jak długo można przyjmować takie leki?

Czy leki zawierające cetyryzynę ( Amertil) można brać latami? Biorę te leki codziennie już od ponad 20 lat, są one przepisywane przez lekarza, jednak nie jestem pewna, czy nie wyrządzam sobie nimi szkody na inne organy. Jestem uczulona między innymi na kurz.
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

cetyryzyna jest lekiem przeciwhistaminowym, który jest stosowany do łagodzenia objawów alergii, takich jak katar sienny, pokrzywka i inne reakcje alergiczne. Jest to stosunkowo bezpieczny lek, który może być stosowany długoterminowo, jeśli jest przepisywany przez lekarza i stosowany zgodnie z zaleceniami.

Jak każdy lek, cetyryzyna może wywołać skutki uboczne. Obejmują one najczęściej senność, zmęczenie, bóle głowy, czy zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe stosowanie cetyryzyny może również wpłynąć na czynność wątroby i nerki.

Jeśli bierze Pani ten preparat codziennie przez ponad 20 lat, ważne jest, aby regularnie kontrolować się u lekarza. Może on zdecydować, że konieczna będzie zmiana dawki lub samego leku.

Więcej informacji o cetyryzynie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/cetyryzyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty