Jaka jest faktycznie przyczyna zaparć u dziecka?

Witam. Od początku rozszerzenia diety synek miał problemy z kupkami. Zaczął robić je coraz rzadziej. Doszło do przerw nawet 10 dniowych. Padło podejrzenie na białko mleka krowiego ponieważ przy pierwszym i kolejnym podaniu wkoło ust pojawia się pokrzywka która znika w ciągu godziny od spożycia. Karmie piersią dlatego bmk odstawiłam również ja. Dodatkowo dziecko przyjmowało laktuloze 2x3,5ml. Kupki były co dwa dni i bardzo rozwodnione dlatego powoli odstawiliśmy. Obecnie kupki co 3-5 dni ale synek bardzo się meczy, chce na ręce, steka, ma mokrą główkę z wysiłku. Konsystencja kupki plasteliny lub ciasta, jest zwarta ale plastyczna. Co powinnam zrobić ? Czy wrocic do przyjmowania leku czy raczej kierować się w stronę że to Alergia pokarmowa na coś innego niż bmk ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pokrzywka może być reakcją na alergeny inne niż białka mleka krowiego, bo skaza białkowa objawia się takimi zmianami skórnymi, jak suche placki na skórze, łuszcząca skóra czy zaczerwienienia. Z kolei zaparcia wcale nie muszą świadczyć o alergii, lecz raczej o niedojrzałości układu pokarmowego i naturalnej, przejściowej reakcji na rozszerzanie diety.

O skazie białkowej może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-skaza-bialkowa.

Ponieważ wspomina Pani o rozszerzaniu diety malucha, to warto bacznie się przyjrzeć temu procesowi. Uczulać może wiele produktów, niekiedy ma to związek z pestycydami i innymi chemicznymi środkami, którymi rośliny są opryskiwane, czy to na etapie wzrostu, czy transportu. Stąd uczulać mogą owoce egzotyczne czy warzywa i owoce poza sezonem. Niekiedy również alergie u dziecka są przejściowe. Proszę zwrócić uwagę, kiedy pojawia się pokrzywka – czy tylko przy podawaniu nabiału? W jakiej postaci jest to nabiał?

Jeśli jest Pani zainteresowana, temat rozszerzania diety poruszony został pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rozszerzanie-diety.

Co do zaparć, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy nie podaje Pani produktów zapierających, zbyt ciężkostrawnych dla małego dziecka lub czy nie dostaje ono zbyt mało płynów. Jeśli jest to możliwe, proszę wprowadzić do diety przeciery z suszonych śliwek, świeże, surowe jabłka (gotowane i pieczone mają działanie zapierające!), buraki, a uważać m.in. na marchewkę czy zboża.

Więcej na temat zaparć u niemowląt pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.