Jaką metodę antykoncepcji powinnam wybrać?

Dzień dobry!

Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym doboru metody antykoncepcji. Wraz z partnerem planujemy rozpocząć współżycie i chcemy poradzić się w kwestii zabezpieczenia. Wiemy na pewno, że będziemy używać prezerwatyw. Chcielibyśmy jednak zastosować jednocześnie drugą metodę antykoncepcji, która da nam więcej pewności i pozwoli skuteczniej zapobiegać niechcianej ciąży. Rzecz w tym, że mam bardzo nieregularne miesiączki i nie jestem w stanie określić kiedy mam dni płodne na podstawie kalendarzyka małżeńskiego. Dodatkowo dolega mi anemia, zdarzające się biegunki i wymioty. Czy te przypadłości mogłyby zmniejszyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Jakie są metody, które można jednocześnie używać z prezerwatywą, i mogą być stosowane przez kobietę, której dokuczają wyżej wymienione dolegliwości?

Witam serdecznie!

Niewątpliwie najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia jest antykoncepcja hormonalna. Jej prawidłowe stosowanie nie wymaga korzystania z dodatkowych metod dla obniżenia ryzyka ciąży. Opisywane przez Panią dolegliwości nie stanowią przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nawracające biegunki czy wymioty mogą być jednak uciążliwe. Należy bowiem pamiętać, iż każde wystąpienie ostrej biegunki czy wymiotów w pierwszych 4 godzinach od przyjęcia tabletki wymagałoby przyjęcia dodatkowej. Z tego też względu u pacjentek z podobnymi dolegliwościami zalecane są plastry antykoncepcyjne, które wydzielają hormony transdermalnie. W obecnej sytuacji powinna Pani zgłosić się na wizytę kontrolną do ginekologa, który zleci Pani badania mające na celu ustalenie przyczyny nieregularnych krwawień miesięcznych. Nieregularne miesiączki uznawane są za fizjologiczne jedynie przez 2 lata od menarche.

Pozdrawiam