Jaki wpływ na płód ma stres?

Jestem w 18 tygodniu ciąży. Od jej początku miałam dużo stresujących sytuacji ale od około miesiąca poprzez sytuacje rodzinne czuje, że stres, nerwy mnie owładnęły do końca. Płacze prawie codziennie po kilka godzin, zaczęłam od kilku dni odczuwać skurcze macicy i nagle bóle podbrzusza. Jakie mogą być skutki takiego stresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć powszechnie uważa się, że stres wpływa negatywnie na płód i jego rozwój, to nie udowodniono dotychczas bezpośredniego oddziaływania tego czynnika na dziecko.

Natomiast faktycznie stres może wpływać na stan naczyń krwionośnych, sprawiając, że nie będą właściwie dotlenione, co z kolei może przełożyć się na niewłaściwy rozwój łożyska. Jak wiadomo, organ ten pełni kluczową funkcję przez okres ciąży – ma za zadanie dostarczać dziecku tlenu i pożywienie.

Na przyszłą mamę stres wpływa bezpośrednio i jest to wpływ szkodliwy z uwagi na nadmiar hormonów takich jak adrenalina, kortyzol czy noradrenalina. Długotrwałe napięcie i negatywne emocje mogą doprowadzić także do przedwczesnego porodu. Szerzej omawia temat skutków stresu podczas ciąży nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/stres-w-ciazy.

Ponieważ pojawiły się u Pani bóle i skurcze macicy, które mogą być związane z niedoborem magnezu wywołanym przez nadmierny stres, sugeruję wizytę u ginekologa. Wskazany byłby spoczynkowy tryb życia, a także dodatkowa suplementacja magnezu – ten pierwiastek reguluje pracę układu nerwowego i hamuje uwalnianie hormonów stresów, a dodatkowo podczas ciąży wzrasta na niego zapotrzebowanie. Eliminując skurcze, zmniejsza ryzyku poronienia lub porodu przedwczesnego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez-na-stres.

Być może przydatny okaże się także ten materiał, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/nerwy-stres-oto-herbaty-ktore-pomoga-przywrocic-ci-spokoj.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.