Jakie badania są potrzebne do stosowania antykoncepcji?

Witam, od roku stosuję antykoncepcję doustną, jednak nie miałam robionych żadnych badań a chciałabym sprawdzić czy jest ok wszystko, mam jeszcze jeden problem na sutku na dole pojawiła mi się taka jasna plamka tak jakby pod skórą, nie boli mnie ona ale czasem jak się tam dotykam to się czuję jakby mi ktoś, tam igiełki wbijał między innymi chce zrobić te badania.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Najważniejszymi badaniami kontrolnymi w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej są próby wątrobowe tj. AsPAT i ALAT. Jeżeli nie ma Pani dolegliwości bólowych, duszności, obrzęków to inne badania nie są konieczne. W preparatach starszej generacji wskazane byłoby oznaczenie glukozy na czczo oraz zrobienie lipidogramu . Tego typu kontrole należy wykonywać co 6 miesięcy.
Jeżeli przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji nie miała Pani wykonywanego USG piersi, należałoby zrobić to badanie teraz.

Pozdrawiam