Mam nadwagę - proszę o dietę!

Dzień dobry, Mam 16 lat, ważę 65 kg, a mój wzrost to 167 cm. Moja figura, nawyki żywieniowe i systematyczność w uprawianiu sportów jest tragiczna. Wiem, że jestem bardzo gruba, bardzo często słyszę różne miłe komentarze od rodzeństwa, dalszej rodziny, ale też kolegów i koleżanek ze szkoły. Naprawdę postarali się o to żebym kochała siebie. ;/ Od zawsze byłam najgrubsza w rodzinie, klasie, ale ostatnio wręcz nie mogę tego wytrzymać :(. Rok temu ostro się odchudzałam tzn. w ogóle nie jadłam, wyczerpująco ćwiczyłam, często, aż do omdlenia. Ważąc wtedy 60 kg schudłam do 52, byłam wtedy naprawdę bardzo szczęśliwa, ale moja mama kazała mi jeść więc najpierw jadłam pod przymusem, a z czasem strasznie się rozpuściłam i pożerałam wszystko sama, aż przytyłam do 65 kg.

Teraz co prawda próbowałam powtórzyć swój sukces, ale organizm się buntuje i nie potrafię wytrzymać na głodówce dłużej niż 3 dni. Po tego typu eksperymentach pożeram co mi w ręce wpadnie i to zwracam. Moje największe błędy to słodycze, fast foody, gazowane napoje itd. Nie radzę sobie z tym, i proszę Panią o pomoc. Proszę o konkretne wskazówki, ponieważ sama nie dostosuję się do piramidy żywności, muszę mieć jasno wyznaczone działanie. Bardzo proszę o szybką i konstruktywną odpowiedź.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 23,38 i znajduje się między 75 a 90 percentylem. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa, lecz jednocześnie zakres ten nazywany jest "tendencją do nadwagi".

Jeżeli chcesz poprawić swój wygląd musisz podjąć działanie. Sama jesteś świadoma, że spożywanie słodyczy, gazowanych napojów, produktów typu fast-food nie służy Ci. Ponadto powoduje, że czujesz się źle i przybierasz na wadze. Koniecznie z tego zrezygnuj. Powinnaś wyrobić w sobie motywację i chęć działania. Nikt inny za Ciebie tego nie zrobi. Głodówki są najgorszym rozwiązaniem!

Ich stosowanie zaburza funkcjonowanie organizmu, prowadzi do wycieńczenia, zaniku miesiączkowania, problemów ze skupieniem uwagi, problemów z rówieśnikami czy rodziną.

Rozwiązaniem dla Ciebie będzie zdrowa i zbilansowana dieta, którą może ułożyć dla Ciebie dietetyk. Przed jej ułożeniem przeprowadzi z Tobą wywiad żywieniowy i zdrowotny, zapyta o dotychczasowe nawyki, wykona pomiary.

Ze swojej strony polecam zapoznanie się z artykułem
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka
i zastosowanie się do zaleceń.

Pamiętaj także aby starać się być aktywną fizycznie. Uprawiaj sport, regularnie (ponad zajęcia wychowania fizycznego w szkole).

Jeżeli masz problemy z akceptacją samej siebie i patrzysz na siebie oczami innych, tym co o Tobie mówią, polecam spotkanie z psychologiem. Nie musisz się wstydzić swoich problemów. Na pewno uda Ci się spotkać osobę, która chętnie wysłucha i doradzi jak radzić sobie z przykrymi docinkami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia