Na co może wskazywać podwyższony poziom leukocytów w morfologii krwi?

Witam! Mój mąż lat 42od zeszłego roku w październiku w morfologii poziom leukocytów waha się od 15do 19tyś, badania wykonywane kilkakrotnie, rozmaz ręczny bez zmian, rtg płuc czyste, usg brzucha ok, tarczyca w porządku, niski poziom kortzolu, przeleczone zatoki, dość częste infekcje, ciągle zatkany nos, bierze leki na alergię, brał dużo encortonu oraz sterydy donosowo, inne wskaźniki morfologii ok, w wymazie z gardła albicians, hematolog uczepiła się że rozmaz ok.co robić?

Dzień dobry,

Najważniejsze, że pani hematolog wykluczyła poważne choroby hematologiczne. Podwyższone stężenie leukocytów wskazuje na toczący się proces zapalny. Jeśli małżonek przyjmował długotrwale sterydy, to może mieć obniżoną odpornośc.
candida albicans,który tanowi florę fizjologiczną przewodu pokarmowego u ponad 40% osób, może wywoływać zakażenia oportunistyczne, szczególnie u chorych z obniżoną odpornością. Jeśli dodatkowo mąż źle się czuje - ogólne osłabienie, skłonność do niskiego ciśnienia, to radziłbym Pani ten niski poziom porannego kortyzolu skonsultować z endokrynologiem - niestety nie podała Pani wartości stężenia kortyzolu... Niekiedy w wyniku długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów, n. encortonu może dochodzić do polekowej niedoczynności kory nadnerczy - warto to skonsultować. Proszę również wykonać oznaczenie OB i CRP. Jeśli będą wysokie, to radzę udać się do doświadczonego specjalisty chorób wewnętrznych, który pomoże ustalić przyczynę.

Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz