Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 2 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nadciśnienie a dieta

co to jest nadciśnienie. Jak się je leczy i czy jest zagrożenie życia. Jaka dieta powinna być przy nadciśnieniu.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam,

Nadciśnienie jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych.

W przypadku nadciśnienia mówi się o leczeniu farmakologicznym (o którym decyduje lekarz prowadzący) i leczeniu niefarmakologicznym, które należy wprowadzić bez względu na zaproponowane leczenie farmakologiczne.

Leczenie niefarmakologiczne polega na: - redukcji masy ciała - mowa o osobach, które mają nadciśnienie czy otyłość, - zaprzestaniu palenia, - wprowadzeniu aktywności fizycznej, - ograniczeniu spożywania alkoholu lub całkowite jego wyeliminowanie, - ograniczeniu spożycia soli do maksimum 5 g ze wszystkich źródeł, - ograniczeniu spożywania tłuszczów nasyconych i cholesterolu znajdujących się głównie w produktach zwierzęcych, - wprowadzeniu do diety odpowiednią podaż błonnika, wapnia, potasu i magnezu oraz wszystkich pozostałych składników odżywczych, - redukcji stresu.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia mózgu, serca i innych poważnych powikłań, a co najistotniejsze może również prowadzić do śmierci.

Do poczytania na temat diety w przypadku nadciśnienia odsyłam Panią do rzetelnego źródła: http://www.akademiadiabetologii.pl/files/pdf/poradnik_dieta_dash.pdf .

Życzę wytrwałości w powrocie do zdrowia, Kamila Kończak http://www.activ-diet.pl

0

Nadciśnienie to podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, nie leczone mogą prowadzić do udaru mózgu, chorób serca, a także że nawet i śmierci. Leczy się je głównie farmakologicznie, za pomocą leków dobieranych przez lekarza, a także zmianą diety na zasady diety DASH (ograniczenia spożywania soli, nasyconych kwasów tłuszczowych, dużo surowych warzyw i owoców, ograniczenia alkoholu) a także aktywnością fizyczną podejmowaną regularnie. Jeżeli występuje nadwaga lub otyłość to oczywiście dąży się do jej unormowania.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy