Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nadciśnienie a dieta

co to jest nadciśnienie. Jak się je leczy i czy jest zagrożenie życia. Jaka dieta powinna być przy nadciśnieniu.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Właściwości kwasów omega-3

Kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem, który powinien być obecny w naszej diecie. Istotnych informacji nt. właściwości i zastosowaniu ich w medycynie udziela dr Leszek Walentynowicz, lekarz rodzinny.

Witam,

Nadciśnienie jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych.

W przypadku nadciśnienia mówi się o leczeniu farmakologicznym (o którym decyduje lekarz prowadzący) i leczeniu niefarmakologicznym, które należy wprowadzić bez względu na zaproponowane leczenie farmakologiczne.

Leczenie niefarmakologiczne polega na: - redukcji masy ciała - mowa o osobach, które mają nadciśnienie czy otyłość, - zaprzestaniu palenia, - wprowadzeniu aktywności fizycznej, - ograniczeniu spożywania alkoholu lub całkowite jego wyeliminowanie, - ograniczeniu spożycia soli do maksimum 5 g ze wszystkich źródeł, - ograniczeniu spożywania tłuszczów nasyconych i cholesterolu znajdujących się głównie w produktach zwierzęcych, - wprowadzeniu do diety odpowiednią podaż błonnika, wapnia, potasu i magnezu oraz wszystkich pozostałych składników odżywczych, - redukcji stresu.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do uszkodzenia mózgu, serca i innych poważnych powikłań, a co najistotniejsze może również prowadzić do śmierci.

Do poczytania na temat diety w przypadku nadciśnienia odsyłam Panią do rzetelnego źródła: http://www.akademiadiabetologii.pl/files/pdf/poradnik_dieta_dash.pdf .

Życzę wytrwałości w powrocie do zdrowia, Kamila Kończak http://www.activ-diet.pl

0

Nadciśnienie to podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, nie leczone mogą prowadzić do udaru mózgu, chorób serca, a także że nawet i śmierci.

Leczy się je głównie farmakologicznie, za pomocą leków dobieranych przez lekarza, a także zmianą diety na zasady diety DASH (ograniczenia spożywania soli, nasyconych kwasów tłuszczowych, dużo surowych warzyw i owoców, ograniczenia alkoholu) a także aktywnością fizyczną podejmowaną regularnie. Jeżeli występuje nadwaga lub otyłość to oczywiście dąży się do jej unormowania.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy