Niedobór witaminy B 12 i problemy z zaparciami

Witam! Od 1,5 roku przestrzegam zasad zdrowego i lekkiego żywienia- w tym czasie straciłam ok 30 kg- teraz waga się utrzymuje. Jednak od niecałego roku mam niesamowity problem z zaparciami- próbowałam już wszystkiego- tabletek, herbatek, wlewek, suszonych śliwek, a nawet octu- który pewien czas dawał ulgę, ale przestał. W wynikach badań wyszło,że mam niedobór witaminy B12, czy może to być przyczyna moich zaparć? Proszę o odpowiedź- pozdrawiam!

Dzień dobry,

niedobór witaminy B12 może być przyczyną zaparć. Poza dobrze zbilansowaną dietą, równowagą hormonalną, relaksem oraz codzienną aktywnością fizyczną, bardzo ważna jest ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Rano, po wyjściu z łóżka proszę napić się wody (nie może być zimna) i iść do toalety. Najlepiej zacząć od połowy szklanki, z czasem powinno się wypić 2 szklanki. Pomoże to przywrócić odruch na defekację, jeśli został utracony. W ciągu dnia polecam dodatkowo wypić małymi łyczkami 4-6 szklanek. Pić można około 30 minut przed jedzeniem i 2 godzin po, ale nie w trakcie posiłku.
Pozdrawiam