Przewlekłe wzdęcia, bóle żołądka, kłucie w boku, zaparcia, biegunka i zgaga

Witam, mam ciągły problem z układem pokarmowym, wzdęcia, ból żołądka, kłucie w boku, raz zaparcia, raz biegunka, zgaga.. mój lekarz twierdzi, że to zespół jelita drażliwego, ale nie jestem w stanie zmienić diety, co mogę zastosować? Dodatkowo cierpię czasem na migrenowy ból głowy, zmiane nastrojów, nie wiem jak sobie pomóc..

Witam serdecznie,
można także szukać pomocy u psychologa, zespół jelita drażliwego zaliczany jest do chorób psychosomatycznych, dodatkowo zmienne nastroje za tym przemawiają. Może Pani rozmawiać ze swoim lekarzem o potrzebie i możliwości skierowania do Poradni Zdrowia Psychicznego, zachęcam do takiej rozmowy. Także psycholog może pomóc w przypadku trudności z zastosowaniem się do leczenia (chodzi mi o zmianę diety i ewentualnie innych nawyków), bo zrozumiale jest, ze może to nie być łatwe. Pozdrawiam.