Silne krwawienie podczas brania tabletek

Witam, mam osiemnaście lat. Od niedawna zażywam tabletki antykoncepcyjne. Została jedna pigułka do siedmiodniowej przerwy, ale dziś rano dostałam krwawienia. Na tyle obfitego, że mogę to uznać za okres. Czy powinnam w owej sytuacji zażyć jutro tę ostatnią tabletkę, czy też nie? Proszę o pomoc. Są święta, nie mam możliwości skontaktowania się ze swoim ginekologiem.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma powodów, aby nie zażywać ostatniej pigułki z opakowania. Czy nie pominęła Pani w ciągu ostatnich kilku dni którejś z tabletek? Jeśli nie jest Pani co do tego pewna i istnieje prawdopodobieństwo, że nie zażyła Pani którejś z pigułek w ostatnim tygodniu tego blistra, konieczne może być skrócenie 7-dniowej przerwy (proszę poszukać informacji w swojej ulotce).

Jeśli zażywała Pani pigułki regularnie, nie wymiotowała Pani, nie występowały ciężkie biegunki i nie stosowała Pani leków, mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. antybiotyki, leki przeciwgrzybicze), to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. W takiej sytuacji ryzyko ciąży jest bardzo małe (bliskie 1%).

Pozdrawiam!