Skrócenie przerwy w braniu tabletek z 7 do 2 dni

Dzień dobry, brakuje mi 2 tabletek w opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych (jest to moje drugie opakowanie). Zarówno w tym, jak i w poprzednim, pierwszą tabletkę wzięłam w poniedziałek, i chciałabym, żeby dalej poniedziałek był pierwszym dniem brania tabletek. Mogę więc te dwa ostatnie dni, w których miałabym zażyć 20-tą i 21-tą tabletkę (ale nie zażyję, bo nie mam), potraktować jak bardzo krótką, dwudniową przerwę, i zacząć nowe opakowanie tabletek od poniedziałku, od razu po tych dwóch dniach przerwy? Czy jednak lepiej zacząć brać następne opakowanie bez żadnej przerwy, co by znaczylo od soboty? Bo jeżeli będę uprawiać seks w trzecim tygodniu i zrobiłabym te niespodziewane dwa dni przerwy w sobotę i niedzielę (bo zazwyczaj pigułki były aż do niedzieli), to jak to możliwe, że nie zajdę w ciążę podczas tych dwóch dni przerwy? Skąd organizm ma wiedzieć, że to taka specjalna krótka przerwa, a nie dwudniowe zapomnienie tabletek? Przecież zazwyczaj dwudniowe zapomnnienie tabletek daje bardzo duże ryzyko ciąży. Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niech Pani sobie wyobrazi taką sytuację: zapomniała Pani zażyć 20. pigułki z opakowania. Jest to pominięcie pigułki w trzecim tygodniu cyklu. W takiej sytuacji producenci pigułek proponują takie rozwiązanie: można przerwać przyjmowanie tabletek z blistra i przejść od razu do 7-dniowego okresu bez tabletek. Jeżeli chce się rozpocząć nowy blister w dniu, w którym zawsze rozpoczynało się nowe opakowanie, można okres bez tabletek skrócić do mniej niż 7 dni. W takiej sytuacji ochrona przed ciążą jest zachowana.

Gdyby pominęła Pani tę 20. pigułkę, to zgodnie z algorytmem (na pewno znajduje się w ulotce dołączonej do Pani pigułek), to pigułki 21. i tak już by Pani nie wzięła, tylko przeszła do przerwy w zażywaniu (więc nie ma różnicy, czy Pani tę pigułkę posiada, czy nie, postępujemy tak jakby pominęła Pani tabletkę numer 20.). Przerwę skróciłaby Pani do 2 dni, ponieważ zależy Pani na tym, by opakowanie zaczynać w poniedziałek. W takiej sytuacji nie dzieje się nic złego.

Zastanawia się Pani, skąd organizm "wie", że to jest przerwa, a nie pominięcie pigułki... Organizm reaguje na spadek stężenia hormonów we krwi i stąd "wie". Jeśli pominiemy pigułkę w pierwszym tygodniu, to po 7-dniowej przerwie bez pigułek poziom hormonów we krwi może spaść bardzo szybko. Po 20 dniach ciągłego, codziennego zażywania pigułek przy pominięciu tabletki ryzyko spadku stężenia hormonów we krwi jest mniejsze... To dlatego kobieta jest chroniona przed ciążą także przez 7 dni przerwy od zażywania pigułek (pomimo że kobieta nie łyka pigułek, hormony jeszcze przez jakiś czas krążą we krwi).

Pozdrawiam!