Suplementacja witamin u dziecka

Czy jest sens suplementować dziecku witaminy? Magnez, witaminę C i inne. Czy wystarczy to co zjada z owocami, warzywami i innym pokarmem? Niejadkiem z pewnoscia nie jest.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Wszystko zależy od diety dziecka. Jeśli pokrywa ona dzienne zapotrzebowanie na poszczególne witaminy to nie ma wskazań do ich suplementacji.
Z pewnością w okresie zimowym warto rozważyć suplementację witaminy D3, której synteza w organizmie z powodu małej ekspozycji słonecznej jesienią i zimą jest niewystarczająca.

Żaden suplement nie zastąpi zdrowej i zróżnicowanej diety. Należy również pamiętać, że ich przyswajalność jest mniejsza. Z drugiej strony można bardzo łatwo przekroczyć zalecane dziennie dawki, gdyż często 1 tabletka preparatu multiwitaminowego zawiera ponad 100% zalecanej dawki. Dawanie witamin ,,na wszelki wypadek" nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Nadmiar niektórych witamin może być szkodliwy. Ma Pani 2 wyjścia: zrobić dziecku badania krwi na wysycenie niektórymi wit. (bada się głównie wit D, B12, kwas foliowy) lub po po prostu przez 3 dni dokładnie spisywać wszystko co dziecko je i pije i z takimi zapiskami przyjść do dietetyka, który przeanalizuje jadłospisy i wskaże ewentualne niedobory.

Witam, suplementacja powinna być stosowana tylko w przypadku niedoborów. Jeżeli dziecko jada zdrowo, rozwija się prawidłowo i nie występują żadne niepokojące objawy to nie ma potrzeby podawania sztucznych witamin. Proszę pamiętać że najlepiej przyswajają się składniki podawane w sposób naturalny z pożywieniem, a nie te dostarczane drogą suplementacji.

Suplementacja diety jest dobrą metodą uzupełnienia niedoboru różnych składników w organizmie człowieka. Potrzebę stosowania suplementacji zauważono już w latach 60-tych ubiegłego wieku (min. z powodu spadku jakości żywności).
Zanim zdecydujemy się jednak na podanie suplementów, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
1. nie należy bagatelizować nadmiernej popularności tych środków - w wielu przypadkach nadmiar może zaszkodzić bardziej niż niedobór.
2. badania nad bezpieczeństwem stosowania suplementów dla różnych grup, w tym dzieci - nadal trwają. Zgodnie z prawem producent suplementu odpowiada za bezpieczeństwo środka dopuszczonego do obrotu, na tej podstawie można więc założyć, że stosowanie suplementów przeznaczonych dla dzieci (min. żelki witaminowe i inne) jest bezpieczne
3. NAJWAŻNIEJSZE jest pytanie, czy istnieje wskazanie do stosowania suplementów przez dziecko - w ustaleniu czego z pewnością pomoże lekarz pediatra.
Jeśli dziecko nie jest niejadkiem - poradziłabym zadbać o różnorodność zjadanego pożywienia - szczególnie warzyw i owoców! oraz kupowanie ze sprawdzonego źródła. Niestety owoce i warzywa kupowane w sklepach wielkopowierzchniowych są pozbawione wielu cennych wartości odżywczych - czy to z powodu przemysłowej produkcji (stosowanie wielu środków chemicznych) czy przechowywania.
Zawsze pamiętaj o umyciu owoców i warzyw szczoteczką lub myjką (inną niż do zmywania) pod bieżącą wodą - nawet bananów, cytrusów i innych mimo, że są zjadane po obraniu.
Dopuszczałabym możliwość stosowania witamin np. C i innych składników np. tranu bogatego w kwasy Omega - 3 (działanie przeciwzapalne) w postaci naturalnych wyciągów w okresach np. spadku odporności.
Życzę dużo zdrowia!