Suplementacja witamin u dziecka

Czy jest sens suplementować dziecku witaminy? Magnez, witaminę C i inne. Czy wystarczy to co zjada z owocami, warzywami i innym pokarmem? Niejadkiem z pewnoscia nie jest.
ponad rok temu

Właściwości kwasów omega-3

Kwasy omega-3 są bardzo ważnym składnikiem, który powinien być obecny w naszej diecie. Istotnych informacji nt. właściwości i zastosowaniu ich w medycynie udziela dr Leszek Walentynowicz, lekarz rodzinny.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Wszystko zależy od diety dziecka. Jeśli pokrywa ona dzienne zapotrzebowanie na poszczególne witaminy to nie ma wskazań do ich suplementacji.
Z pewnością w okresie zimowym warto rozważyć suplementację witaminy D3, której synteza w organizmie z powodu małej ekspozycji słonecznej jesienią i zimą jest niewystarczająca.

0

Żaden suplement nie zastąpi zdrowej i zróżnicowanej diety. Należy również pamiętać, że ich przyswajalność jest mniejsza. Z drugiej strony można bardzo łatwo przekroczyć zalecane dziennie dawki, gdyż często 1 tabletka preparatu multiwitaminowego zawiera ponad 100% zalecanej dawki. Dawanie witamin ,,na wszelki wypadek" nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Nadmiar niektórych witamin może być szkodliwy. Ma Pani 2 wyjścia: zrobić dziecku badania krwi na wysycenie niektórymi wit. (bada się głównie wit D, B12, kwas foliowy) lub po po prostu przez 3 dni dokładnie spisywać wszystko co dziecko je i pije i z takimi zapiskami przyjść do dietetyka, który przeanalizuje jadłospisy i wskaże ewentualne niedobory.

0

Witam, suplementacja powinna być stosowana tylko w przypadku niedoborów. Jeżeli dziecko jada zdrowo, rozwija się prawidłowo i nie występują żadne niepokojące objawy to nie ma potrzeby podawania sztucznych witamin. Proszę pamiętać że najlepiej przyswajają się składniki podawane w sposób naturalny z pożywieniem, a nie te dostarczane drogą suplementacji.

0

Suplementacja diety jest dobrą metodą uzupełnienia niedoboru różnych składników w organizmie człowieka. Potrzebę stosowania suplementacji zauważono już w latach 60-tych ubiegłego wieku (min. z powodu spadku jakości żywności).
Zanim zdecydujemy się jednak na podanie suplementów, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
1. nie należy bagatelizować nadmiernej popularności tych środków - w wielu przypadkach nadmiar może zaszkodzić bardziej niż niedobór.
2. badania nad bezpieczeństwem stosowania suplementów dla różnych grup, w tym dzieci - nadal trwają. Zgodnie z prawem producent suplementu odpowiada za bezpieczeństwo środka dopuszczonego do obrotu, na tej podstawie można więc założyć, że stosowanie suplementów przeznaczonych dla dzieci (min. żelki witaminowe i inne) jest bezpieczne
3. NAJWAŻNIEJSZE jest pytanie, czy istnieje wskazanie do stosowania suplementów przez dziecko - w ustaleniu czego z pewnością pomoże lekarz pediatra.
Jeśli dziecko nie jest niejadkiem - poradziłabym zadbać o różnorodność zjadanego pożywienia - szczególnie warzyw i owoców! oraz kupowanie ze sprawdzonego źródła. Niestety owoce i warzywa kupowane w sklepach wielkopowierzchniowych są pozbawione wielu cennych wartości odżywczych - czy to z powodu przemysłowej produkcji (stosowanie wielu środków chemicznych) czy przechowywania.
Zawsze pamiętaj o umyciu owoców i warzyw szczoteczką lub myjką (inną niż do zmywania) pod bieżącą wodą - nawet bananów, cytrusów i innych mimo, że są zjadane po obraniu.
Dopuszczałabym możliwość stosowania witamin np. C i innych składników np. tranu bogatego w kwasy Omega - 3 (działanie przeciwzapalne) w postaci naturalnych wyciągów w okresach np. spadku odporności.
Życzę dużo zdrowia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty