W jaki sposób obniżyć poziom glukozy na czczo?

Witam! Mam 49 lat. Mój problem z podwyższonym poziomem glukozy został wykryty przy okazji stanu przedzawałowego i samego zawału serca (7 lipca br.), następnie w związku z wykryciem zwężenia pnia LTW wszczepiono bajpasy. Przez okres pobytu w szpitalu podawano mi insulinę w celu obniżenia poziomu glukozy do przeprowadzenia operacji. Nigdy wcześniej nie byłem leczony na cukrzycę i nigdy nie brałem insuliny.

Obecnie od chwili wypisu ze szpitala (26 lipca br.) nie przyjmuję żadnych leków obniżających poziom glukozy. Zgodnie z zaleceniami diabetologa stosuję dietę i martwi mnie poziom glukozy na czczo 108-145, 2 godziny po posiłkach utrzymuje się dobry poziom w zakresie 106-135. W badaniu dna oczu nie ma zmian związanych z cukrzycą, są tylko zmiany I stopnia związane z nadciśnieniem. Schudłem 2 kg od wyjścia ze szpitala i ważę 85 kg przy wzroście 182 cm.

Czy podwyższony poziom glukozy na czczo w moim przypadku może występować w wyniku następujących czynników:

1. Od listopada 2009 r. narzuciłem sobie rygor związany z odchudzaniem (ważyłem ok. 110 kg), który tak wyglądał - codziennie wstawałem o godz. 4.45, wypijałem kawę, pierwszy posiłek jadłem w pracy w godz. 11-12, był to obiad dwudaniowy, następnie w godz 17-18 jadłem w domu kolację. Do 6 lipca br. schudłem prawie 20 kg do wagi 91 kg.

2. Od 6 lipca br. rzuciłem palenie (30 papierosów dziennie).

3. Od 6 lipca żyję w ciągłym stresie związanym z zawałem i operacją.

4. Podawanie w okresie od 6 do 26 lipca insuliny.

5. Zaprzestanie podawania insuliny od 27 lipca br.

6. W wieku 7 lat wszczepiono mi przy okazji szczepień w szkole żółtaczkę zakaźną.

Jestem osobą, która nie słodzi od kilkudziesięciu lat kawy, herbaty, słodycze natomiast były jedzone w chwili potrzeby - zachciewajki. Z góry dziekuję za odpowiedź, pozdrawiam

Szanowny Panie,

podwyższenie stężenia glukozy na czczo jest jedną z typowych cech cukrzycy. Wskazane przez Pana wartości nie są optymalne, ale nie powinny wywoływać u Pana niepokoju.

Z zachowań, które zwiększają stężenie glukozy na czczo mogę wymienić chrapanie, bezdech w czasie snu, przerywanie snu, zbyt późne jedzenie kolacji. Receptą na ten problem jest podawanie leków przed kolacją lub przed snem lub stosowanie niewielkiej dawki insuliny przed zaśnięciem.

Podkreślę, że ocena wskazań do zastosowania terapii jest jak w większości przypadków indywidualna, proszę decyzję pozostawić lekarzowi prowadzącemu.

Na zakończenie gratuluję wspaniałych rezultatów w redukcji masy ciała! Chudnąc i zaprzestając palenia, zrobił Pan bardzo wiele dobrego dla swojego organizmu.

Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy