Wieloletnie stosowanie sterydów z powodu problemów skórnych

Witam, pisałam już w sprawie problemów ze skórą, ale niestety nie dostałam pomocnej odpowiedzi. Teraz bym chciała dowiedzieć się czy jest możliwość brania leków sterydowych przez wiele lat i jaki one mają wpływ na organizm, czy mogą zaszkodzić itp itd? Ponieważ tylko, gdy brałam encorton przez najdłużej miesiąc to mi pomagał, problem ze skórą znikał, a gdy przestałam go brać to problem gwałtownie wraca i to jest tak potworne, że chciałbym te leki brać bez przerwy, ale to chyba niezbyt dobre :(

Piotr Pilarski

Najczęstsze to: zatrzymanie wody i sodu w organizmie, obniżenie stężenia potasu (hipokaliemia), zasadowica hipokaliemiczna, zastoinowa niewydolność serca, ryzyko wystąpienia zakrzepów (szczególnie u osób unieruchomionych), nadciśnienie tętnicze, osłabienie siły mięśniowej, miopatia posterydowa (uszkodzenie mięśni), osteoporoza, patologiczne złamania kości długich, choroba wrzodowa (perforacje, krwawienia), zapalenie trzustki, zaniki skóry, zwiększona podatność na uszkodzenia, wybroczyny i wylewy podskórne, wzmożona potliwość, trądzik, rozstępy, utrudnione gojenie ran. Rzadziej występują takie jak: zawroty i bóle głowy, zaburzenia psychiczne, drgawki, objawy rzekomego guza mózgu (zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe i obrzęk tarczy nerwu wzrokowego), jatrogenny zespół Cushinga, redystrybucja tkanki tłuszczowej (twarz księżycowata, tkanka tłuszczowa na tułowiu, chude kończyny dolne, bawoli kark), zmniejszenie tolerancji węglowodanów do cukrzycy włącznie, zwiększenie zapotrzebowania na insulinę, zaćma, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskra wtórna, hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet). Osoby zażywające sterydy są bardziej narażone na zakażenia. Ryzyko wystąpienia działań ubocznych wzrosta gdy są one stosowane przez długi czas.

Pozdrawiam.