Z czego mogą wynikać te problemy z układem pokarmowym?

Witam. Od pewnego czasu męczy mnie zgaga z różnym nasileniem, ból za mostkiem, gula w gardle, palący przełyk, kłucie w okolicach wątroby. Miałam robione usg, gastroskopię i wszystko jest prawidłowe, bez żadnych zmian czy nieprawidłowośc. Obraz endoskopowy prawidłowy, test ureazowy ujemny, pobrano wycinki z antrum i trzonu. Lekarz wykonujący gastroskopie nie wyklucza na 100% refluksu lub jakiekoś zapalenia. Mam uciążliwe dolegliwości, które nasilają się przede wszystkim przy schylaniu. Wprowadziłam dietę zakładając, że to refluks i widzę poprawę. Przez pierwszego lekarza gastrologa miałam zapisane leki ipp i h2, podejrzewał refluks oraz stłuszczenie wątroby( usg pokazało, że jest prawidłowa), po pokazaniu wyników z gastroskopi i usg( bez wyników hist-pat) zasugerował, że moje samopoczucie jest zmyślone. Czy może być to jakaś nietolerancja, alergia pokarmowa albo zła dieta i stres. Męczę się już pół roku

Nietolerancje pokarmowe są najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem. Sugeruję wyłączenie grup produktów najczęściej uczulających (zawierających gluten, białko mleka krowiego i białko jaja) i stopniowe włączanie ich do jadłospisu. Jeżeli zaobserwuje Pani nawrót dolegliwości, rozpozna Pani przyczynę dolegliwości. Stosowanie IPP warto uzupełnić probiotykoterapią. W takich objawach pomocne jest również picie wody zawierającej duże ilości jonów wodorowęglanowych (np. Muszynianka).

Dzień dobry,

dieta odpowiednia dla refluksu jest dość prosta i jeśli przyniosła pożądany efekt, to bym ją stosowała. Szczególnie, że dolegliwości nasilają się przy schylaniu.

Najprościej rzecz ujmując, zalecenia dietetyczne są takie:

- 5-6 małych objętościowo posiłków, w podobnych odstępach czasowych

- Kolacja na 3h przed snem (najlepiej nie zupa, nie koktajl)

- Posiłki nie gorące, nie zimne

- Spożywanie posiłków w spokoju, bez pośpiechu, na siedząco (ograniczanie połykania powietrza)

- Rezygnacja z używek (kawa, czarna herbata, alkohol), a także kakao i naparów mięty pieprzowej

- Dieta z ograniczeniem tłuszczu

- Rezygnacja z napojów gazowanych, w tym wód mineralnych gazowanych (dobre będą mineralne, niegazowane).

Ponadto:

- Umiarkowana aktywność fizyczna (redukcja masy ciała - jeśli konieczna)

- Podniesienie wezgłowia łóżka o 15-20 cm

- Luźna odzież

- Zachowanie odstępu pomiędzy posiłkiem, a położeniem się min. 2h

- Rezygnacja z tytoniu

Pozdrawiam serdecznie

www.food-diet.pl