Z czego może wynikać tak wydzielina?

Od dwoch lat w gardle zbiera mi się bardzo kleista, rozciągliwa plwocina przez którą w nocy nie mogę się wysypiać (czasem wręcz śnią mi się koszmary, że się duszę, po przebudzeniu długo trzeba chrząkać aby wypluć to z gardła - ma konsystencję jakby otoczyć śliną kawałek żelków spożywczych - jest elastyczne i bardzo się rozciąga a przez to trudno usunąć je z gardła. W dzień z kolei powoduje to dyskomfort w pracy czy miejscu publicznym gdyż kilka razy dziennie muszę wypluć zielonkawą plwocinę w chusteczkę. Przez wiele lat laryngolodzy próbowali leczyć wszelkimi dostępnymi środkami na przewlekłe zapalenie zatok (płukanki witaminowe, sinupret extract, płukanie zatok solą z apteki, maści do nosa, krople nawilżające nos). Płukać zatoki czasem trudno bo mimo dawkowania bardzo niskiego ciśnienia woda utyka gdzieś pod uchem albo wypływa gardłem zamiast drugim kanałem nosa, nawet jeśli Przegroda nosa skrzywiona, rynoseptoplastyka bez efektów na wnętrze nosa, jedynie zmienił sie wygląd estetyczny nosa, jest bardziej spuchniety. Stosowanie antybiotyków typu amoksycylina powoduje zniknięcie problemu na chwilę bo problem po terapii powraca. Po nocy plwocina jest większa, zawiera kolor ropny a zdarza się i przyschnięty jakby mały skrzepik krwi. Coraz bardziej boję się, czy nie wyniknie z tego jakiś nowotwór. Czy może to być bakteria, grzybica? Oprócz w/w plowciny, zmagam się z długotrwałymi problemami: - depresja, nerwice - problemy układu pokarmowego - gastroskopia i kolonoskopia prawidłowe - lekarze sugerują że raczej to "problemy czynnościowe" - które objawiają się zaburzeniami stolca, nabrzmiałym brzuchem a'la zespół jelitra drażliwego. Budzę się niewyspany i zmęczony niezależnie jak długo śpię, rano mam czasem spuchnięte oczodoły. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem pulmonologiem, który może przeprowadzić badania diagnostyczne, takie jak tomografię komputerową klatki piersiowej, badanie krwi, a także badania mikrobiologiczne plwociny, aby wykluczyć choroby płuc np. gruźlicę, przewlekłe zapalenie płuc, czy zapalenie oskrzeli.

Co do problemów o naturze gastrycznej, można spróbować skonsultować się z gastroenterologiem, który wykluczy choroby żołądka, jelit i trzustki, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba trzustki.

Dodatkowo, warto udać się do psychologa w celu zdiagnozowania objawów depresji i nerwicy.

Proszę pamiętać, że wiele chorób może mieć podobne objawy, dlatego też stała diagnostyka jest bardzo ważna w celu ustalenia właściwej przyczyny problemów zdrowotnych i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-plwociny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.