Zaparcia u niemowląt

Witam! Moja córeczka ma 6 miesięcy i ma problem z kupkami. Nie robi codziennie i są suche, i często muszę jej pomagać robić kupkę. Jak karmiłam ją samą piersią, robiła też rzadko kupkę, ale powiedziano mi, że tak może być. Jak zaczęłam podawać jej obiadki i owoce, i kaszki mleczno-ryżowe, to przez pewnien czas robiła codziennie, a teraz znów pojawił się ten problem. Co mam zmienić w jej diecie, a może w swojej, bo nadal ją karmie piersią. Czy to może spowodowane jest czymś innym niż zła dietą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Pojawiąjące się często, przez długi czas zaparcia u dziecka (w szczególności niemowlęcia) zawsze wymagają wdrożenia diagnostyki, mającej na celu wykluczenie organicznych przyczyn tych zaburzeń. Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci są zaparcia czynnościowe, czyli niespowodowane przez organiczną przyczynę, bez uchwytnego w badaniach powodu. Postępowanie w takich przypadkach jest doraźne, w postaci odpowiedniej diety mało zapierającej, ewentualnie posiłkując się środkami farmakologicznymi. Niestety, zazwyczaj leczenie to trzeba kontynuować przez całe życie pacjenta. Organiczne przyczyny są w większości związane z problemami chirurgicznymi, łatwo wykrywalnymi w badaniu przedmiotowym, badaniach obrazowych, tj. tomografia komputerowa lub usg jamy brzusznej, kolonoskopia, czy też w badaniach czynnościowych jak manometria zwieraczy odbytu itp. Proponuję zgłosić się z tym problemem do lekarza pediatry, przedstawić to, co Panią niepokoi, i zasugerować skierowanie do specjalisty gastroenterologa dziecięcego w celu diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.