Co robić z tym podrażnieniem odbytu?

Od ponad roku meczę się z podrażnionym odbytem z którym nie mogę się uporać, towarzyszy mi dyskomfort i ból przy każdej czynności higieny w tym miejscu. W parze z problemem idą ciągle zatwardzenia które nie ustępują, a jedynym sposobem na normalne wypróżnienie się jest poranna kawa na czczo i papieros, sporadycznie odczuwam także pulsujące uczucie po lewej stronie brzucha, jeśli to ma jakikolwiek związek z mojim problem. Jakie leki mógłbym zastosować? Czy warto moze zrobić badania związane z układem pokarmowym?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podrażnienia okolic odbytu objawiające się bólem, pieczeniem czy swędzeniem są częstym skutkiem zaparć – twarde masy kałowe powodują drobne urazy mechaniczne w obrębie delikatnej śluzówki odbytu, a nieleczenie zaparć zwiększa ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej.

Częstą przyczyną zaparć jest zły styl życia – brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta (przetworzona żywność, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, jedzenie ubogie w błonnik). Choć leczenie zaparć wspierają leki ułatwiające wypróżnienia czy regulujące ich rytm, to by na dobre wyeliminować ten problem, konieczna jest zmiana trybu życia.

Więcej informacji na ten temat w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia oraz https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-ciezkie-zaparcia.

Pulsujący ból z lewej strony może mieć wiele przyczyn – może wskazywać na zaburzenia pracy jelit, ale może też oznaczać problemy z trzustką czy nawet tętniaka aorty. Niestety bez badania nie sposób wskazać źródła Pana dolegliwości, a także ustalić czy ma ona związek z zaparciami.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-lewej-strony-brzucha-przyczyny-leczenie.

Oczywiście wykonanie badań jest jak najbardziej wskazane – proszę zgłosić się do internisty bądź gastrologa. Na początek warto wykonać badanie na obecności krwi utajonej, USG jamy brzusznej, a jeżeli specjalista uzna to za konieczne – endoskopowe badanie jelita grubego.

Zachęcam do zapoznania się z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/11-objawow-powaznych-chorob-jelita-grubego-nie-lekcewaz-tych-objawow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.