Co to jest brodawczak płaskonabłonkowy i jak wygląda jego leczenie?

Witam, w szybkim skrócie-Gastroskopia wykonana w celu weryfikacji bólów brzucha w prawym boku pod żebrem , rozpoznanie helicobacter pyroli, (wykryto przy okazji)polip przełyku-pobrany wycinek z polipa ,Wynik wycinka - brodawczak plaskonablonkowy w przełyku 23 cm za linią zębów .(5mm) Co to jest brodawczak plaskonablonkowy ? Jak wyglada leczenie? Czy usuwa sie brodawczaka z przełyku , jaki to zabieg i jak wygląda?Do jakiego lekarza sie zgłosić ?Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani pełniejszą diagnostykę z powodu występujących objawów ze strony przewodu pokarmowego.

Należy jednak podkreślić, że trudno z racji odległości dokładnie ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem gastrologiem, który biorąc pod uwagę wcześniejsze dolegliwości oraz obraz dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu. Możliwe, że będzie wymagane rozszerzenie diagnostyki.

Analizując przedstawiony wynik badania gastroskopii, można by stwierdzić, że uchwycono obecność brodawczaka płaskonabłonkowego, który odpowiada polipowi przełyku. Dodatkowo wykryte zakażenie Helicobacter pylori będzie wymagało konkretnej antybiotykoterapii, aby eradykować tę bakterie.

Brodawczak płaskonabłonkowy jest łagodną zmianą nowotworową, występującą głównie w jamie ustnej. Pierwotną przyczyną powstawania takiego rodzaju zmiana są zakażenia wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego.

Ogromne znaczenie w jego rozwoju ma odporność organizmu oraz prawidłowa dieta. Leczenie opiera się głównie na zabiegu operacyjnym w celu całkowitego usunięcia zmiany. Istnieje jednak prawdopodobieństwo odnowienia się brodawczaka, a wszystko uzależnione jest między innymi od stanu ogólnego organizmu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-ludzki-objawy-leczenie-zapobieganie

https://portal.abczdrowie.pl/brodawczak-jamy-ustnej

https://portal.abczdrowie.pl/przelyk

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.