Co zrobić, aby poprawić mój sen?

Witam, tabletki trittico oraz inne suplementy diety, witaminy nie zwalczają mojego problemu dotyczącego budzenia się w nocy, już od trzech miesięcy jestem niewyspany i wyczerpany przez to. Problem nie ma podłoża psychicznego, miałem jednorazowy epizod, lecz niestety intensywny z stymulantami i od tamtej pory mój sen nie jest już taki sam. Co na to poradzić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

W swoim pytaniu nie napisał Pan niestety, o jaki stymulant chodzi – przypominamy, że takim środkiem pobudzającym może być zarówno kawa czy alkohol, jak i narkotyki.

Jeśli uważa Pan, że to był jedyny czynnik, który mógł wywołać problemy ze snem, to zalecamy kontakt ze specjalistą – np. psychiatrą lub neurologiem. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i w razie potrzeby zleci badania.

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że wiele różnych zachowań może przyczyniać się do problemów ze snem. Bardzo często stres jest przyczyną bezsenności – zdenerwowanie i niepokój spowodowany troską o zdrowie i dobrą jakość snu może przyczynić się do tego, że nie śpimy dobrze i tak tworzy się zamknięte koło. Inne przyczyny bezsenności to np. : brak stałej pory na pójście spać, używanie smartfonu, komputera do późnych godzin, spożywanie ciężkostrawnych potraw przed snem.

Na problemy ze snem zaleca się wyciszenie przed snem, odłożenie wszelkich sprzętów elektronicznych. W ciągu dnia warto ograniczyć stymulanty, jak napoje kofeinowe oraz alkohol. Wskazana jest systematyczna aktywność fizyczna. Poleca się również wprowadzenie i przestrzeganie stałego planu dnia, nie zapominając o stałej porze pójścia spać oraz wstania. Dobrym pomysłem może być picie napojów, które korzystnie wpływają na jakość snu, np. herbaty rumiankowej, naparu z kozłka lekarskiego lub z melisy.

Więcej naturalnych sposób na lepszy sen może Pan znaleźć w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-sen

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-bezsennosc

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Szanowny Panie,

nawet jeżeli początek problemów z bezsennością był związany z używaniem substancji psychoaktywnej, to czynniki psychologiczne mogą odgrywać istotną rolę w podtrzymywaniu owej bezsenności.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się do lekarza, który zmodyfikuje Panu farmakoterapię oraz jednoczesne podjęcie psychoterapii (najlepiej dedykowanej do leczenia bezsenności, czyli CBT-I).

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek