Cykl miesiączkowy po pominiętej tabletce antykoncepcyjnej

Dzień dobry! Zapomniałam 2 tabletek w 3 tygodniu, dokładnie 16 i 17. Dodam, że zażywam Y*** (24+4). W 18 dniu zażyłam 3 na raz, po wgłębieniu się w temat już wiem, że niezbyt dobrze postąpiłam. W 15 dniu współżyłam z partnerem, skończył we mnie i została zażyta tabletka. Już wiem, że jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ale mam kilka nurtujących mnie pytań. Po jakim czasie zaczyna się owulacja, jak długo dojrzewa komórka jajowa po niezażytej tabletce? Czy w momencie kiedy doszłoby do zapłodnienia komórki jajowej i dalej bierze się tabletki to jest szansa, że hormony przyjmowane nie pozwolą na zagnieżdżenie się komórki? Proszę o odpowiedź na moje pytania.

Witam!

Niestety nie ma dokładnych odpowiedzi na Pani pytania. Wielu specjalistów uważa, że do owulacji dochodzi 7-10 dni po pominięciu tabletki. Niektórzy uważają, że może to się stać znacznie wcześniej. Producenci z kolei zalecają stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia jedynie przez 7 dni od daty pominięcia, co wskazuje na to, iż owulacja może wystąpić właśnie w pierwszym tygodniu.

Choć tabletki antykoncepcyjne są jedną z lepiej przebadanych grup leków, nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Żeby się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda dojrzewanie komórki po pominięciu tabletek trzeba by było zaplanować badanie z użyciem USG (codziennie przez kilka dni). Żeby badanie było miarodajne, musiałoby być przeprowadzone na dużej liczbie kobiet (np. tysiąc) i z podwójną ślepą próbą, itp… To wszytko są niestety koszty, których klinikom nie opłaca się jak na razie ponieść.

Dywagując jednak nad ryzykiem ciąży można wnioskować, że do owulacji nie dochodzi od razu po pominięciu tabletki. Trochę czasu minie, zanim komórka jajowa, dotąd hamowana przez hormony zacznie dojrzewać i zostanie uwolniona z jajnika. Ale ile to będzie czasu – trudno przewidzieć…Czas ten wydaje się być zmienny osobniczo. Należy jeszcze zwrócić uwagę na fakt, iż nie w każdym przypadku pominiętej tabletki dojdzie do owulacji. Nie wiadomo, jaki to będzie procent przypadków.

Pozdrawiam