Czy to może być nowotwór jelita?

Witam od paru miesięcy pobolewa mnie brzuch z lewej strony pod żebrami.myslalam że to objaw chorej trzustki, pojawialy się również biegunki tłuszczowe. Od niedawna kłuję mnie na dole w tym samym boku, mam biegunki i zaparcia na przemian, wszystko mi się odbija, mam bardzo wzdęty brzuch, czy to może być rak jelita? Badania w normie, jedynie żelazo podniesione
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?

Czy jeśli mniej śpię, to oznacza, że się starzeję? Ile śpią osoby młode, a ile te podeszłym wieku? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, nie da się postawić diagnozy bez wykonania badań specjalistycznych, a niewątpliwie powinna Pani od tego zacząć. Wyniki, o których Pani pisze to pewnie podstawowa morfologia – może ona nie dawać pełnego obrazu problemu, zatem diagnostykę należy poszerzyć. Co do podniesionego poziomu żelaza – warto byłoby powtórzyć badanie, ale tym razem oznaczyć także poziom ferrytyny, gdyż to ona wskaże, czy faktycznie ma Pani nadmiar żelaza. Pierwiastek ten z łatwością może ulec krótkotrwałej kumulacji w organizmie, np. po zjedzeniu posiłku bogatego w żelazo. Z kolei ferrytyna – jest białkiem, które odpowiada za gromadzenie się żelaza w organizmie i to ono daje faktyczny obraz poziomu tego pierwiastka w organizmie. Jeśli badanie to potwierdzi, wówczas należy sprawdzić choćby enzymy wątrobowe oraz nerki. Tutaj więcej o ferrytynie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna. Poza badaniami krwi czy moczu warto skierować swe kroki do poradni gastroenterologicznej oraz wykonać USG jamy brzusznej. Z pewnością należy również wykonać badanie kału (m.in. pH, stężenie sodu i potasu), ponieważ biegunka tłuszczowa zawsze jest objawem niepokojącym a jej przyczyna może leżeć np. w chorobach trzustki, ale także i jelit. Więcej o badaniach, które należy wykonać przy biegunce tłuszczowej oraz o czym ona może świadczyć w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty