Dlaczego miewam te bóle nóg i kręgosłupa?

Od pół roku odczuwam ból w nogach oraz w kręgosłupie, zaczęło się od bólu łydki promieniujące do piszczeli, później do kolana oraz stopy. Stopa lewa drętwieje, odczuwam ból całego kręgosłupa, cierpnie kark, strzela wszystko, od kolan po kręgosłup podczas głębszego wdechu, odczuwam jakby coś przeskakiwało w kręgosłupie, prądy od stopy aż po żebra. Wykonano rezonans, czekam na wizytę u neurologa. Proszę o wyjaśnienie opisu: Dane ze skierowania: Bóle grzbietu. Poprzednie badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano 14.07.2021r. W porównaniu z badaniem poprzednim obraz MR nie uległ zasadniczej zmianie. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości, z niewielkimi zaostrzeniami przednich i tylnych krawędzi. W trzonie L4 widoczny naczyniak bogatotłuszczowy, wielkości 2 cm. Drobny naczyniak o podobnym sygnale widoczny w trzonie Th12, wielkości do 5 mm (widoczny również w badaniu poprzednim). W pozostałym zakresie sygnały szpiku kostnego prawidłowe, z przewagą hypointensywnych sygnałów charakterystycznych dla szpiku czerwonego. Tarcze międzykręgowe o prawidłowym sygnale. Na poziomach L3-L4, L4-L5 minimalne rozluźnienia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych bez cech zwężenia kanału kręgowego. Kanały korzeniowe bez cech zwężenia. Nieco pogrubiałe więzadła żółte na poziomie L4-L5 jak w badaniu poprzednim. Na poziomie L5-S1 pierścień włóknisty tarczy minimalnie uwypuklony do tkanki tłuszczowej nadoponowej, bez cech ucisku worka oponowego. Zmian o charakterze przepukliny jądra miażdżystego nie uwidoczniono. Szerokość worka oponowego prawidłowa. Stożek końcowy rdzenia kręgowego prawidłowy. Worek oponowy o prawidłowym sygnale, sięga do poziomu S2. Niewielkie zmiany degeneracyjne kości krzyżowej.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisane przez Panią objawy mogą powodować znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu oraz obniżać jakość życia.

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie rezonansu magnetycznego, które mogło wykluczyć poważniejsze schorzenia w obrębie kręgosłupa.

Analizując przedstawiony wynik, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiły pewne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie poszczególnych kręgów odcinka lędźwiowego. Nie stwierdza się dyskopatii ani ucisku na worek oponowy.

Taki stan mógł prowadzić do odczuwanych przez Pani dolegliwości w postaci parestezji oraz uczucia drętwienia kończyn.

Z racji odległości, bardzo trudno ocenić jest jednoznacznie ogólny stan zdrowia, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem, który po badaniu przedmiotowym i analizie dotychczasowego badania zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Możliwe, że niezbędne będą do wykonania właściwe zabiegi fizjoterapeutyczne, które polepszą stan zdrowia. Wart uwagi jest tutaj masaż, mobilizacja, czy jonoforeza.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawow-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.