Jadłospis dla osoby ze stomią

wyszedłem ze szpitala po operacji,mam worek stomijny na stałe ,co mogę jeść
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam Przede wszystkim wprowadzanie produktów zwyczajowej diety powinno następować stopniowo, aby nie obciążać przewodu pokarmowego. Stosowana dieta powinna być lekkostrawna - oparta na gotowaniu na parze, gotowaniu w wodzie i pieczeniu w folii. Unikać należy natomiast pokarmów tłustych, ciężkostrawnych i słodyczy. Jeść należy powoli, dokładnie gryząc pokarm. Ważnym składnikiem diety jest białko, powinno ono stanowić 10-15 % energii, gdyż pełni funkcję budulcową i sprzyja regeneracji tkanek. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso, chude ryby i niskotłuszczowe produkty mleczne. Należy zadbać o odpowiednią ilość płynów - najlepiej w formie wody mineralnej. Konieczne jest unikanie napojów słodzonych i gazowanych (nasilają wzdęcia i biegunki). Aby uregulować pracę przewodu pokarmowego warto wzbogacić dietę w fermentowane produkty mleczne - kefiry i jogurty z kulturami bakterii probiotycznych. Wykluczeniu powinny podlegać produkty wzdymające- fasola, groch, bób, soja oraz ostre przyprawy. Ograniczyć należy także tłuszcze zwierzęce, a zwiększyć tłuszcze roślinne - oliwę z oliwek i oleje. Dieta powinna być urozmaicona, aby zapewnić dostarczenie wszystkich składników odżywczych.