Jak długo przyzwyczaja się organizm do tabletki antykoncepcyjnej? Po jakim czasie ustępują nieprzyjemne objawy?

Mam 39 lat, jestem kobietą matką dwóch synów (15i 5 lat). Od dłuższego czasu bolał mnie brzuch, dokładnie podbrzusze, jajniki. Dni bez bólu w ciągu cyklu było bardzo mało, okres bardzo bolesny. Poszłam do lekarza, okazało się, że mam torbiele, chorobę zrostową, ponieważ miałam 2 cesarki, jeden jajnik przez zrost po usunięciu 15 lat temu torbieli przyrósł do macicy. Chwilowym ratunkiem na mniejszy ból jest branie tabletek, zaproponowano mi M******. Zaczęłam go brać w 4 dniu okresu po ustąpieniu mocnego krwawienia, biorę go wieczorem o 22. Początkowo odczuwałam tylko nudności i taki ciężar w żołądku, potem dołączyło się opuchnięcie dłoni po nocy i twarzy. W ciągu dnia ustępowało może nie do końca, ale szło wytrzymać, delikatne bóle głowy delikatne zawroty i jakieś dziwne bóle w klatce. Dziś po 11 tabletkach rano dłonie były opuchnięte, ale nie tak mocno oraz czuję niby powiększony brzuch i delikatny ból głowy. Nie wiem, co mam dalej robić – przetrzymać ten trudny okres czy organizm się przyzwyczai? Drugą sprawą jest też to, że nie mogę przytyć ze względu na kręgosłup, ponieważ mam 3 przepukliny międzykręgowe. Co mi proponujecie? Proszę o pomoc. Dziękuję. Dołączam wynik USG NARZĄDU RODNEGO Data 6/02/2010 Pani Brzezińska-Malak Barbara, data ur. 24/8/1971. OM...13/1/2010 Badaniem USG / aparatem Logiq 500 Pro/, używając sądy przezpochwowej, 6,0 MHz, stwierdzono: Macica prawidłowej wielkości, RVF w tyłopochyleniu o regularnym obrysie i jednolitej echogeniczności. Wymiary: trzon: 59x54x54 mm, szyjka 44x27 mm. Endometrium o regularnym obrysie i jednorodnej echogeniczności, ma grubość obu warstw 11,2 mm (norma 7-14 mm). Jama macicy i kanał szyjki macicy o gładkim obrysie. Jajnik lewy zarzucony do tylu w sąsiedztwie cieśni macicy, zawiera zwiększoną ilość pęcherzyków. Wymiary 32x30x20 mm. Jajnik prawy w zroście z tylną ścianą macicy o wymiarach: 38x36x21 mm. W obrębie prawego jajnika widoczne dwie drobne torbiele o średnicy 15 mm i 11 mm. W okolicach przymacicznych widoczne żylakowato poszerzone sploty naczyniowe. Przepływy w obu tętnicach jajnikowych wykazują wzmożone opory naczyniowe /RI 0,77/. W zatoce Douglasa niewielka ilość płynu. Poza tym zmian patologicznych w narządzie rodnym nie stwierdzono. Czekam na wynik USGv.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy nieporządane środków antykoncepcyjnych przez Panią odczuwane są wskazaniem, aby zgłosić się pilnie do lekarza ginekologa w celu weryfikacji leczenia. Być może konieczne będzie odstawienie leków i poszukanie innej metody leczenia. W najlepszym przypadku ginekolog może spróbować zastosowanie innego leku antykoncepcyjnego. Nie istnieje zjawisko "przyzwyczajania się" do działań niepożądanych antykoncepcji. W trakcie wizyty proszę nie bać się zadawać jakichkolwiek pytań odnośnie leczenia i dalszego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.