Jaka jest przyczyna kaszlu u 21-latki?

Dzień dobry. We wrześniu byłam chora. Lekka gorączka, katar i dudniący kaszel, który wywoływał odruchy wymiotne. Niestety, kaszel po infekcji długo nie przechodził, lekarz rodzinny stwierdził, że osłuchowo bez zmian i przepisał syrop wykrztuśny. Dopiero na początku lutego kaszel ustąpił, ale 2 tygodnie później znowu byłam chora i kaszel męczy mnie do dziś. Zrobiłam badania krwi - morfologia, OB, CRP w normie. Przy mocniejszym wydechu słychać świsty, mam wrażenie, że cały czas coś zalega mi w gardle. Kaszel dusi mnie po śmiechu, po zjedzeniu czegoś tłustszego oraz gdy wyjdę na zimne powietrze. Dodam, że mam alergię na cladosporium i alternaria, nie palę. Jaka może być przyczyna tego kaszlu? Czy to coś poważnego? Nowotwór?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia.

W pierwszej kolejności warto byłoby rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: rtg klatki piersiowej, spirometrię oraz USG opłucnej. Takie postępowanie pozwoli sprawdzić, czy nie ma na przykład niedoleczonych stanów zapalnych dolnych dróg oddechowych.

Istnieje przypuszczenie, że tak przedłużające się dolegliwości mogą mieć związek z występującą alergią wziewną. Możliwe, że kaszel, problemy z oddychaniem, czy obecne świsty są wynikiem rozwiniętej astmy oskrzelowej. Niezbędne w takim wypadku może okazać się leczenie skierowane typowo w tą jednostkę chorobową.

Ze względu na odległość zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem pulmonologiem i alergologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/astma

https://portal.abczdrowie.pl/astma-oskrzelowa https://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-pulmonologiczna https://portal.abczdrowie.pl/alergia-wziewna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.