Nietolerancja glukozy

Witam! Mam problem od kilku lat z poziomem cukru .Robiłam jakiś czas temu krzywą cukrową i byłam u diabetologa ,który stwierdził u mnie nietolerancje cukru i kazał mi mierzyc cukier po posiłkach , nic poza tym mi nie powiedział co i jaką mam stosować dietę. A ja ciągle czuję się zmęczona , nie mam na nic siły nawet na zrobienie posiłku.Dodam ,że ciągle oblewają mnie poty i odczuwam od 1 roku ciągłe kołatania serca ,co utrudnia mi życie i jestem zmuszona brać od roku metocard na nadciśnienie mimo, że mam zawsze niskie ale mam przy tym wysoki puls nawet 140 na /minute.Po tym metokardzie mam nadwrażliwość na swiatło i zapalenie spojówek a do tego więcej się pocę ,tylko tyle ,że ten lek uspakaja mi serce.Przy każdym najmniejszym wysiłku oblewają mnie poty i robi mi się słabo. Najgorzej jest rano na czczo,kiedy muszę wstać do toalety ,wtedy najbardziej mi kołocze serce ,oblewają mnie poty mam zawroty głowy i słabo się czuje ,wtedy mierzę szybko cukier i mam prawie 100 lub 120 a po wypiciu szybko herbaty słodkiej serce mi troche zwalnia .A gdy zjem jakiś posiłek to dostaje zawrotów głowy bo cukier mi sie podnosi ale nie za wysoko bo około 130, chociaż czasami gdy nie jadłam 6 godz. miałam prawie 160 cukru. Chcę powiedzieć, ze miałam robione testy tarczycy i mam w normie ale po biopsji tarczycy wykazało dwa małe guzki wielkosci 0.8 mm i przewlekłe zapalenie tarczycy.Leczę się u endokrynologa od 9 lat i za każdym razem co innego wymyśla u mnie od zapalenia tarczycy do zaburzeń przysadki mózgowej i zaburzen gruczołów przytarczycznych,co zrobiłam wyniki i miałam dobre. Miałam robione przeciwciała tarczycy i to wskazało mi ,że mam zapalenia tarczycy bo często boli mnie tarczyca oraz miałam też zawsze dużo prolaktyny we krwi a także badanie FSH wskazało na nadmiar i endokrynolog tylko mówi co mi dolega ale nic mi nie pomógł przez tyle lat, Ja też jestem już u kresu wytrzymałości nerwowej bo nie wiem co mam ze sobą robić ,gdyż te poty i zawroty głowy bardzo utrudniają mi życie ,że prawie nie wychodze z domu.Dodam też że mam do tego od 3 lat hipotermie, czasami mam 34 stopnie temperatury i lekarz zimą kazał mi się grubiej ubierać a co mam latem robić aby zatrzymać pocenie i spadki temperatury ciała. Źle się czuje latem bo się poce i temperatura mi spada a zimą zamarzam. Proszę o pomoc co mam robić co jeść ,aby cukier mi tak nie skakał w dół lub w górę bo diabetolog mi nie powiedziała jak się odżywiać przy nietolerancji glukozy.Będe ogromnie wdzięczna za informacje dotyczące mojej diety, chociaż dodam, że jestem alergikiem na cytrusy i inne pokarmy. Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje! PROSZĘ O POMOC!

Pytanie zadane 22-08-2009r. o 12:44
lek. Magdalena Parys porady udziela lek. Magdalena Parys

lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.

Porada eksperta

Szanowna Pani,

Szkoda, że nie zamieściła Pani wartości liczbowych wyników badań, które były robione.
Objawy jakie Pani opisuje mogą wynikać z bardzo wielu zaburzeń metabolicznych.
Jednym z nich jest hipoglikemia, ale żadna z podanych wartości glikemii na to nie wskazuje.
Objawy takie towarzyszyć też moogą chorobom tarczycy, innym zaburzeniom hormonalnym (nie podała Pani wieku, a jest to też ważna informacja), zaburzeniom elektrolitowym. Kiedy robiła Pani morfologę? Czy kiedykolwiek stwierdzano zmiany w EKG lub robiono ECHO serca?
Jakie leki przyjmuje Pani przewlekle?

Pisze też Pani, że rozpoznano u niej nietolerancję glukozy. Domyślam sie, że chodzi o nieprawidłową tolerancję glukozy (IGT). Rozpoznaje się ją  po wykonaniu doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT), kiedy w 120-tej minucie po podaniu 75g glukozy jej stężenie we krwi mieści się w przedziale 140-199mg/dl (7,8-11,0mmol/l).

Należy ograniczyć, a najlepiej wyeliminować z diety cukry proste, wybierając węglowodany złożone, które powinny stanowić 45-50% składników pokarmowych. W przypadku pokarmów zawierających dużą ilość węglowodanów dobrze wybierać te o niższym indeksie glikemicznym(GI), który pozwala na klasyfikację produktów żywnościowych zawierających węglowodany w zależności od ich wpływu na glikemię poposiłkową.
Należy uważać na owoce, które niejednokrotnie zawierają niemało cukrów prostych, nie jest konieczna całkowita ich eliminacja, jednak nie należy spożywać ich zbyt wiele. Lepszym wyborem są warzywa, które można spożywać w dużych ilościach.

Więcej informacji na temat indeksu glikemicznego znajdzie Pani w artykule, do którego link zamieszczam poniżej:
portal.abczdrowie.pl/weglowodany-na-stole-indeks-glikemiczny.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Dyskusje na ten temat na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Ból głowy przy odchudzaniu

Mam 37 lat, wzrost 161 cm i ważę 75 kg. Chciałabym schudnąć, jednak jakiekolwiek ograniczenie...

mgr Katarzyna Szott Porady udziela mgr Katarzyna Szott dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
Czy mogę mieć hipoglikemię?

Kobieta, lat 35. Pierwsze badanie glukozy 106. Drugie 86, po wypiciu glukozy po 2 h 46. Badanie...

lek. Łukasz Dubielecki Porady udziela lek. Łukasz Dubielecki lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niższy poziom glukozy po wypiciu glukozy?

Witam, miałam robione badanie poziomu cukru. Przed wypiciem 50 mg glukozy wynik 78,1, a 1 h...

lek. Łukasz Dubielecki Porady udziela lek. Łukasz Dubielecki lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Meszek na twarzy oraz ciemne włosy na brzuchu

Jak obniżyć (naturalnie) poziom męskich hormonów, nie chodzi mi o tabletki hormonalne...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
Duża nadwaga w ciąży i wysoki poziom glukozy

Mam 29 lat, 168 cm wzrostu, obecnie ważę 106 kg, jestem w 27 tygodniu ciąży. Od 6 lat leczę...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Nagłe chudnięcie, jedna ręka szczuplejsza

Witam, błagam o pomoc.  Bardzo młody członek naszej rodziny chudnie w oczach w przeciągu...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy wyniki testu świadczą o insulinooporności?

Witam, w związku z szeregiem badań dotyczących zaburzeń hormonalnych i podejrzenia PCO wykonałam...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Nadwaga i wysoki poziom cukru

Mam dużą nadwagę. Właśnie odebrałam wyniki badań. Mam podwyższony poziom cukru we krwi. Boję...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij