Podejrzenie zakrzepicy żył a antykoncepcja hormonalna

Witam serdecznie! Mam 24 lata, lekką nadwagę i jestem kobietą. Biorę pigułki antykoncepcyjne. Od dawna co jakiś czas boli mnie lewa noga (udo nad kolanem). Dziś przy okazji bólu zauważyłam, że mam w tym miejscu bardziej widoczne (przy siedzeniu tylko) dwie żyły i że są one lekko wypukłe. Czy to żylaki czy coś gorszego? Dodam, że od 4 dni robię bardzo zimne okłady na kolano i pod tej nogi, ponieważ mam przesuniętą łękotkę i spuchła oraz trzymam nogę w górze. Opuchlizna już prawie zeszła, jednak te żyły czasem bolą. Ta noga ogólnie często boli nad kolanem, ale sama z siebie, jak uciskam to nie boli, nigdzie nawet na łydce. Mam skrzywienie kręgosłupa przez co miednica naciska bardziej na tę nogę. Nie boli mnie serce, miewam migreny okazjonalnie w zależności od pogody. Dodam, że mam nerwicę stwierdzoną przez psychologa. Boję się, że to zakrzepica. Jednak rok temu robiłam badania krwi i krzepliwość była w porządku, a takie bólowe dolegliwości mam na pewno od ponad roku co jakiś czas. Będę wdzięczna za radę.

Witam! Na podstawie Pani opisu można przypuszczać, z dużym prawdopodobieństwem, że problemem nie jest aktywny proces zakrzepowy. Wiele wskazuje na to, że ból kończyny dolnej może mieć związek ze skrzywieniem kręgosłupa oraz przewlekłą niewydolnością żylną (widoczne poszerzone, wypukłe żyły mogą o tym świadczyć). Z uwagi na zgłaszane dolegliwości i ich przewlekły charakter warto zadbać o redukcję masy ciała, pomoże to zmniejszyć odczuwane dolegliwości. W przypadku nasilenia dolegliwości lub pojawienia się objawów takich jak ból i tkliwość kończyny, obrzęk, zaczerwienienie skóry, nadmierne ucieplenie lub gorączka, proponuję skonsultować problem z lekarzem rodzinnym, który zbada Panią i zleci ewentualne badania laboratoryjne. W związku ze stosowaną antykoncepcją warto przynajmniej raz w roku wykonać pakiet badań kontrolnych (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, aminotransferazy, układ krzepnięcia oraz D-dimery). Pozdrawiam serdecznie!