Powiększony brzuch, wzdęcia i zaparcia
Witam. Mój problem to ciągle rosnący brzuch, wzdęcia, zaparcia na zmianę z częstymi stolcami. Zaczęło się od bólu w prawym boku pod żebrami. Potem brzuch zaczął rosnąć i tak jest do tej pory. Jak leżę brzuch jest płaski, ale na stojąco i siedząco jest ogromny. Do tego czuję rozpieranie w brzuchu. Nie mogę dużo zjeść bo czuję się pełna. Miałam wykonywaną kolonoskopię, gastroskopię, usg, badania krwi, tomografię komputerową brzucha. Co może być przyczyną tych delegliwości?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Zalety gastroskopii
Gastroskopia to badanie, które pomaga wykryć schorzenia układu pokarmowego. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są zalety tego badania. Na ten temat wypowiada się lek. Marcin Radkowski.
Dzień dobry,
Czy lekarz widział wyniki ww. badań? Czy zostały stwierdzone jakieś nieprawidłowości?
Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego lub nietolerancje pokarmowe. Do najczęstszych nietolerancji należy gluten oraz laktoza. Może Pani spróbować wyeliminować produkty z diety na okres 1-2 tygodni i zaobserwować czy dolegliwości się nie nasilają lub ustępują. Gluten to białko zbóż - pszenicy, żyta, jęczmienia - należny wyeliminować z diety makarony, chleb, ciastka. Z kolei laktoza jest w surowym leku, oraz niektórych przetworach mlecznych gdzie dodawane jest mleko w proszku - dlatego należy czytać skład. Oczywiście zalecana jest dieta łatwostrawna i spożywanie 5-6 posiłków w ciągu dnia o małej objętości.