Strasznie się męczę. Co mi dolega?

Zaczeło się od początku tego roku, gdy miałam kołotania serca. Zrobiliśmy echo serca - wszystko wszysko jak najbardziej ok. Około kwietnia pojawiły się okropne duszności, lęk przed tym, że się uduszę. Bałam się uduszenia, ponieważ wielokrotnie wydawawało mi się, że się duszę. Zrobiłam spirometrię - norma, morfolofię - nie było nic niepokojącego, i rtg płuc - norma. A ja dalej mam lęk przed tym, że się uduszę, że będę bardzo cierpieć. Codziennie dusze się, całymi dniami! Byłam u pulmonologa - powiedział, że to nerwica lękowa. Nie mogę w to uwierzyć. Ciągle doszukuję się chorób, wyszukuje badania jakie mogę zrobić, sprawdzam sobie tętno na szyi, wieloktrotnie w ciągu dnia mierzę ciśnienie. Dodam, że czasami też wydaje mi się, że zemdleję zaraz. Dolegliwości jeszcze inne to: uczucie słodkości w gardle, wrażenie, że będę wymiotować, okropny ścisk, zawroty głowy, słabości. Dolegliwośći mam cały czas, nie mogę być spokojna. Boję się. Proszę o pomoc. Mam 16 lat, a czuję się jakbym stała nad grobem.

Witam serdecznie.

Zgłaszane przez Ciebie obajwy są dość typowe dla zespołu lęku napadowego.

Typowe, np. dla napadów paniki jest uczucie duszności, któremu może towarzyszyć uczucie ,,kuli w gardle", problemy z przełykaniem. W napadzie paniki, z powodu odczuwanej duszności, chory najczęściej zaczyna szybko, płytko oddychać. Dochodzi wówczas do zbyt szybkiego usuwania dwutlenku węgla z płuc, prowadząc do przejściowych zaburzeń kwasowo-zasadowych. Efektem tego są zawroty głowy, może pojawic się uczucie mrowienia i drętwienia w okolicy ust oraz w palcach rąk i stóp.

Pacjenci często zaczynają interpretowac tego typu objawy jako "zawał" lub "udar". W napadzie paniki objawy początkowo rosną, osiągając maksimium po ok. 15-20 min., a następnie stopniowo ustępują. Jeśli w tym czasie zostanie podany jakiś lek, np. uspokajający - pacjenci przypisują mu skuteczność, podczas gdy objawy ustąpiły samoistnie.

Pacjent cierpiący na to zaburzenie typowo przechodzi szereg badań diagnostycznych, które nie potwierdzają przyczyny dolegliwości. Nierzadko pacjenci czują się lekceważeni, mogą poszukiwać alternatywnych metod leczenia (bioenergoterapia, ziołolecznictwo).

Napady paniki mogą występować bez określonej przyczyny. Sprzyjać ich wystąpieniu może sytuacja stresowa. W tej sytuacji polecam Ci konsultacje u lekarza psychiatry oraz rozpoczęcie psychoterapii. Możesz zgłosic się np. do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Bądź dobrej myśli: zaburzenia lękowe obecnie mogą być bardzo skutecznie leczone. Psychoterapia poznawczo-behawioralna powoduje czesto ustąpienie objawów już po kilku sesjach. Skuteczne są również leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI.
Objawy lęku, choć bardzo nieprzyjmne - nie mogą realnie wyrządzić Ci krzywdy.

Polecam wątek, gdzie piszę obszerniej o objawach lęku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-pozbyc-sie-dusznosci-i-innego-rodzaju-...

Serdecznie pozdrawiam