Uczucie sztywności, ucisk w gardle - czy to jest alergia pokarmowa?

Witam, mam 39 lat. Dwa lata temu stwierdzono u mnie alergię na kurz. Objawami było uczucie jakby krtań mi puchła, ciężko mi było oddychać. Na codzień nie stosowałam żadnych leków, w przypadku duszności wapno i claritine. Od wakacji pojawiły się dodatkowe objawy i to przy okazji jedzenia owoców. Pierwszy przypadek wyglądał następująco. Podczas jedzenia gruszki, nagle poczułam jakby skurcz całego gardła, po chwili objaw minął, a po około dwóch godzinach odczuwałam duszność na wysokości mostka. Od tej pory coraz częściej mam takie objawy. Ostatnio nawet po wypiciu herbaty owocowej. Czasami jest to uczucie, jakby w krtani rosła mi jakaś klucha, innym razem jakbym miała za mało skóry na szyi. Jest to bardzo uciążliwe. Coraz częściej boję się coś jeść. Czy to jest alergia i jak sobie z tym radzić? Dodam, że testy skórne nie wykazały alergii na pokarmy. Pani doktor kazała mi się obserwować i zapisywać odmiany owoców, które mogę jeść. Bardzo proszę o pomoc.

Szanowna Pani!

Zważywszy na alergiczny wywiad, jako jedną z prawdopodobnych przyczyn należy brać pod uwagę alergię. Bardzo sensownym postępowaniem jest prowadzenie i zapisywanie obserwacji. Warto tu zaznaczyć, że nie zawsze ujemne testy skórne wykluczają istnienie alergii.

Teoretycznych przyczyn może być bardzo wiele. W związku z tym, lekarz powinien zacząć od zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego i zbadania Pani. Jedną z częstszych przyczyn, mogących objawiać się podobnie, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli nie była Pani diagnozowana w tym kierunku, warto to sprawdzić.

Pozdrawiam serdecznie